11 Nisan 2011 Pazartesi

Comme des Garçons (Original) EDP (1994)


Comme des Garçons (Original) EDP (1994) Markanın ilk ürettiği parfümü.

Parfümün incelemesine geçmeden önce markaya kısaca değinmek istiyorum. İsmi Fransızca olsa da aslında Japon modacı Rei Kawakubo tarafından Tokyo’da kurulmuş Comme des Garçons. Genel olarak alışılmış kalıpların dışındaki tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmeyi her zaman başarıyorlar. Bu ilginç tarzları piyasaya sürdükleri parfümlere de yansımış. Her yerde satılmayan (Comme des Garçons butikleri ve bazı internet siteleri dışında), fiyatları yüksek, çok farklı konsepte sahip parfümleri git gide daha çok ilgi çekiyor. Bugün bahsedeceğim Comme des Garçons (Orginal) EDP, markanın 1994 yılında çıkardığı ilk parfümü. Unisex olarak lanse edildiğini de belirtmeliyim. Zaten neredeyse bütün parfümleri unisex olarak satılıyor.

Tarz olarak tatlımsı baharatlı-odunsu diyebilirim. İlk sıkıldığında hafif tatlımsı bir baharat adeta üzerinize hücum ediyor. Bu keskin ve yoğun açılışta EDP (Eau de Parfum) olmasının payı muhakkak var. Baharatlar derken tarçın ve karanfil öne çıkıyor. Hafif de bir tatlılık hissediliyor. Bir süre sonra orta notalar devreye giriyor. Tarçın geri çekilirken karanfil hakimiyeti ele alıyor. Hatta öyle bir ele alıyor ki tenden uçup gidene kadar sürekli bir karanfil kokusu burnunuza geliyor. Evet orta notalar bariz bir tatlımsı karanfil. Alt notalara gelindiğinde ise hafif tatlımsı karanfile odunsu notalar ekleniyor. Böylece de devam ediyor. Alttan alta sürekli hissedilen o tatlımsılığın nedeni de açıklanan resmi notalarındaki bal öğesi anlaşılan. Yani özetle tatlımsı baharatlar (başrolde karanfil) ve odunsu notalar.

Şimdi kalite olarak bir lüks parfüm markasının verebileceği kadarını veriyor. Koku güzelliği olarak bence fena değil. Özellikle tatlımsı baharatlı parfümleri sevenlerin oldukça ilgisini çekecektir. Fakat biraz tekdüze geldi bana. Özellikle markanın birçok parfümü bu kadar övgüler alırken, daha derin, süprizler yapan, beni şok eden bir koku beklerdim. Belki de beklentim yüksek olduğu için bana öyle geldi. Yine de denediğim ilk Comme des Garçons parfümü olarak kötü diyebileceğim bir tarafı yok. Genel olarak herkesin sevebileceği bir tarzı var bence. Hele ki günümüzün tatlımsı baharatlı parfüm modasını düşünürsek.

Kalıcılığı bir EDP için çok yüksek değil. Genel olarak 7-8 saat civarı tende kalıyor. Farkedilirliği ilk 3-4 saat gayet iyiyken daha sonra ani bir şekilde azalıyor. Unisex olarak piyasaya sürülmüş olsa da erkek kullanımına daha yakın duruyor. Her yaş gurubunun kullanabileceği bir tarzı var aslında. Yoğun baharatlı yapısından dolayı kış mevsimine uygun. İlkbahar-yaz için fazla keskin kaçacaktır.

Artıları:
+ Güzel bir tatlımsı karanfil kokusu var.
+ Tatlılık oranı çok iyi ayarlanmış. Rahatsız etmiyor.
+ Özellikle ilk başlarda farkedilirliği yüksek.

Eksileri:
- Biraz fazla düz çizgide ilerleyen kokusu.
- EDP olduğu düşünüldüğünde daha kalıcı olabilirmiş.
- Yüksek fiyatı.     

Koku Güzelliği:10/7.5   Kalıcılık:10/7   Farkedilirlik:10/7

3 yorum:

 1. Düz çizgide ilerleyen saldırgan bir koku ama karanfil değil bariz Tarçın kokuyor .. Benzetmek gerekirse Mesir Macunu gibi.. Fiyat yüksekliğine ve az bulunurluğuna katılmamak mümkün değil.

  YanıtlaSil
 2. Çok haklısınız. Karanfil değil tarçın olacak. Nerden çıktıysa karanfil :))

  Dediğiniz gibi çok değişim göstermiyor. Bu kokuya bu fiyat biraz fazla.

  YanıtlaSil
 3. Kylie Minogue'un severek kullandığı kokulardanmış :)

  YanıtlaSil