30 Mayıs 2011 Pazartesi

Hermes – Terre d’Hermes (2006)


HermesTerre d’Hermes (2006) Markanın yurtdışında büyük ilgi gören erkek parfümü.

Hermes markası 1837 yılında Thierry Hermes tarafından kurulmuş. Özellikle çok yüksek fiyatlara satılan çantaları (2 - 20 bin dolar arasında) ile kadınların alışveriş genlerini harekete geçiren, dünya lüks markaları arasında çok önemli bir yere sahipler. Bir kravatı 180 dolara satmaları genel olarak çok yüksek gelir sahiplerine hitap ettiklerini kanıtlıyor adeta. Aynı zamanda hazır giyim, ipek eşarp, aksesuvar, deri ürünleri, mücevher ve parfüm alanlarında da faaliyet gösteriyorlar.

Hermes’in merkezi ise Paris’in butikleri ile ünlü caddesi Rue du Faubourg Saint-Honore’de bulunmakta. Küçük bir not: Markanın logosunun ve bir çok parfümünün turuncu renginde olmasının sebebi ise zor geçen 2. Dünya Savaşı sırasında tasarımlarında kullandıkları turuncu boyanın diğer renklere göre daha ucuz olmasıymış. Anlaşılan bu durumu bir gelenek olarak sürdürüyorlar. Zaten bugün inceleyeceğim Terre d’Hermes parfümünün şişesinin rengi de turuncu.


Bugünkü konuğum Terre d’Hermes’i anlatmaya başlamadan önce bu eseri oluşturan kişiye kısaca değinmek istiyorum. Jean-Claude Ellena şu anda dünyanın en önemli parfüm yaratıcılarından birisi. Kendisi Fransız. Birçok ünlü marka için parfümler tasarlamış. Örnek olarak: Bvlgari, Frederic Malle, L’Artisan Parfumeur, Van Cleef & Arpels, Rochas, Cartier, YSL. 2004 yılından beri ise Hermes’in baş parfüm tasarımcısı olarak çalışıyor. Çok saygı duyulan, neredeyse bir ekol haline gelmiş durumda yaptığı işleri. Ona parfümün minimalist akımını başlatan kişi de diyorlar. Çünkü parfümlerinde az sayıda element kullanmasıyla biliniyor. Genel olarak parfümler 100 civarında element ile oluşturulurken, Terre d’Hermes 30 civarında element kullanılarak yaratılmış. Artık geçelim parfümümüze.

İlk sıkıldığında buruk bir turunçgil ve greyfurt sizi karşılıyor. Biraz portakal kabuğu gibi de diyebiliriz. Fakat bu bildiğimiz gibi dümdüz bir portakal kokusu gibi değil. Kabe samanı kendisini güçlü bir şekilde hissettiriyor. Bu da açılışa hafif “tozlu” bir hava veriyor.  4-5 dakika sonra orta notalar devreye giriyor. Yoğun turunçgil biraz geri çekilirken toz-toprak hissi veren sedir ağacı notası kendisini göstermeye başlıyor. Altan alta tatlımsı turunçgil de eşlik ediyor. Böylece de devam ediyor. Zaten Terre kelimesi Fransızca da toprak anlamına geliyormuş. Yani tam anlamıyla şöyle kokuyor: Hafif tatlımsı turunçgil+sedir ağacı+toprak kokusu+kabe samanı kombinasyonu. Fakat turunçgil her zaman başrolde.


Eğer parfümlere merklı biriyseniz ve yurtdışındaki blogları kısmen de olsa takip ediyorsanız Terre d’Hermes’in isminin ne kadar sık geçtiğini görüp şaşırabilirsiniz. Ülkemizde çok bilinmese de yurtdışında ilk çıktığı 2006 yılından beri bir fenomen olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca piyasaya sürüldüğünden bir sene sonra FIFI tarafından dünyanın en iyi parfümü seçildiğini söylemeliyim. Peki neden bu kadar popüler ve önemli Terre d’Hermes?

Aslında Terre çok basit bir yapıya sahip. Birçok parfümde kullanılan turunçgil ve kabe samanının ilginç bir kulanımı var. Bu ikiliye toprağa benzeyen bir koku ve sedir ağacı eklenmesiyle eşine benzerine zor rastlanabilecek bir eser yaratılmış. Bu kadar tartışılmasının sebebi bence bu. Kalite olarak üst düzeyde diyebilirim. En ufak yapaylık hissedilmiyor. Tertemiz bir kokusu var. Ama o tozlu koku beni biraz rahatsız etti. Ayrıca kabe samanı ile aram pek iyi değil. Onun için çok benimseyemedim. Kolay sevilebilcek bir yapısı yok bence. Denemeden alınmamalı. Fakat her parfüm severin almasa bile denemesi gereken, modern parfüm trendlerinin geldiği son noktalardan birisi şüphesiz Terre d’Hermes. Ama abartıldığı kadar da ilgi çekici veya etkileyici gelmedi bana.

video

Biraz düz çizgide ilerliyor. Uzun süre kullanımlarda sıkıcı olabilir. “Hayatımın parfümü” diyerek övgüler yağdıranlara pek inanmayın. O kadar da değil. Yine de karar sizin. 

Kalıcılığı gayet iyi. Farkedilirlik bende ortalamanın biraz üstü. Çok sıcak yaz günleri dışında her mevsim kullanılabilir. Serin yaz akşamları içinde iyi bir seçenek olabilir. Yaş grubu olarak 25 ve üzerine daha çok yakışacaktır. Eğer kadınları etkilemek için bir parfüm arıyorsanız muhtemelen Terre d’Hermes pek iyi bir alternatif olmayabilir. Benden söylemesi.
 
Koku Güzelliği:10/7

104 yorum:

 1. bir koku ancak bu kadar iyi incelene bilir farkınızı birkez daha ortaya koymuşsunuz...
  çekici değil fakat farklı evet katılıyorum
  türkiyede parfüm incelemelerini internet bloq larına döken bir kaç kişi den biri olarak sizi tebrik ediyorum... başarılar
  steppe

  YanıtlaSil
 2. bende miğde bulantısı yaptı :) .Büyük hayal kırıklıgına uğradım... sizin yorumunuzu okuduktan sonra deneseydim hayal kırıklığı olmazdı :) , bu parfüm için yorumunuz gayet iyi...

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim steppe. Bloga katkılarını da beklerim.

  onurcengel mide bulantısı konusunu biraz abartıyorsun gibi :)

  Bende öyle bir etki yaratmasa da hayal kırıklığı konusunda sana katılıyorum. Bence biraz fazla basit ve düz.

  YanıtlaSil
 4. “ Ayakları yere basarken, aklı havada olabilen erkekler için tasarladım” Jean-Claude Ellena

  YanıtlaSil
 5. parfüm merakı senden ricam chanel bleu de chanel en kısa zamanda yorumlamanı istiyorum biliyorum deneme boyu geldiğinde diyceksin ama bi kozmetik mağazasına gidik bakma imkanın varsa çok sevinirim saygılar.

  YanıtlaSil
 6. Bu kadar güzel incelenebilirdi demişsiniz ama çakmaktaşının bu kokuya kattığı enteresanlığa değinilmemiş, evet bende uzun süreli kullanmam bu kokuyu , yalnız farkedilirliği üst düzey, basit ve düz yorumlarıda bence basit..saygılar

  YanıtlaSil
 7. Terre D'Hermes yaklaşık 4 yıldır signature parfümümdür, Bu parfüm kadar kompliman aldığım ve parfümümün ne olduğunun sorulduğu başka bir parfüm yok. Amaç farkedilmekse Ellena bunu başarmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle katılıyorum

   Sil
  2. Kesinlikle secici bir alıcı olarak HERMES kesinlikle tatmin edici bir koku ayrıca kullanmaya başladığım günden beri ev sakinleride bu kokudan çok memnun, XS black deneyiminden zaferle çıkan gençler için güzel bir takım elbisenin en iyi tamamlayıcılarından biri olabilir.
   Ayrıca 200ml de parfüme ünü çok uygun fiyata bulabilirsiniz.
   Kısacası secici fakat kolay kabullenilebilir bir koku !
   HBuyukeren

   Sil
  3. Terre de Hermes gerçekten farklı bir koku.

   Sil
 8. Yaşanası bir deneyim. Terre D'Hermes

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle katılıyorum

   Sil
 9. PARFUM MERAKI kardeşim.- temiz tende kaç saat kalıyor ve kaç saat hissediliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 8-12 saat civarı kalır. Kalıcılığı oldukça iyidir.

   Sil
 10. spritual,

  Kaç saat kadar kaldığını hatırlamıyorum. Ama Terre'nin kalıcılığı gayet iyidir. Seni üzmez o konuda.

  YanıtlaSil
 11. hermes i test ederken kesinlikle sıktıktan 1 saat sonra karar verilmeli. Çünkü koku çok çabuk alt notaya geçiyor. Yani ilk sıkmada keskin bir koku (metalik portakal) gelsede çok çabuk keskinlik kayboluyor ve çakmaktaşı ve sedir daha ağır basıyor. EDT ile EDP arasındaki fark olarak da EDT in daha keskin turunçgil içerdiği söylenebilir.(EDP daha kalıcı oluyor ve günlük kullanıma daha uygun gibi duruyor)Temiz tende 6 saat net biçimde kalıcı olduğunu söyleyebiirim.(esmer tende 10 saate kadar kalabileceğini düünüyorum)Netice itibariyle her parfüm her zevke hitap etmeyebilir. Hele Hermes gibi keskin ve aykırı kokular kendisine çokça düşman edinir. Ancak şunu belirtiyim ki dikkat çekmek, herkesten farklı olanı kullanmak ile mümkündür ve hermes diğer tüm kokulardan farklıdır ...(Mehmet Onat)

  YanıtlaSil
 12. Bugün deneme fırsatım oldu,koku güzel ama abartıldığı kadar hoşuma gitmedi zaten herkesin hoşuna gitmeyecek bir koku olduğunu deneyenler söylüyor.Bu parfümde çok eskilerden hatırladığım bir koku var ama bir türlü çıkaramadım ne olduğunu.Kalıcılık ve farkedilirlik konusunda ise oldukça başarılı,parfümü sıkarken saate baktım 14:00 dü şu an saat 19:15 ve hala püfür püfür esiyor.Ama denemeden internette okuduğunuz abartılı yorumlara göre kesinlikle almayın kör alış yapılacak bir parfüm değil...Erbay

  YanıtlaSil
 13. Denediğim 100 den fazla koku içerisinde beni benden alan tek parfüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle sana katılıyorum koku güzelliği kesinlikle kişiye göre değişir alttan buram buram gelen çakmak taşının kokusu beynimi döndürüyor aklım gidiyor

   Sil
 14. uzun zamandr takip ettiğim bi koku ama malesef deneme fırsatım olmadı, tam olarak nedenini bilmiyorum ama ya çok tattışılan bi koku olduğundan yada yorumlardan anladığım kadarıyla sıradışı bi koku olduğundan olsa gerek ilgi ve alakamı çekmeyi başaran koku hermes acaba kenzo jungle ye alternatif olabilirmi diye düşünüyorumm :) bu arada başka jungle yi arama motorunda aratırken başka bi blogda jungle hakkında yapılan bir incelemeyle karşılaştım herkesin düşüncesine görüşüne saygı duyan birisi olarak helede koku konusunda, bu değerlendirmeyi yapan arkadaşa da saygı duyuyorum ama o güzelim jungle kokusunu nasıl olmuşta çürük bademe benzetmiş:( hayret ediyorumm..
  bur dan da şunu anlaşılıyor ki bir başka kişinin koku güzeliği hakkındaki yorumları sizi kesinlikle bağlamamalı güzellik göreceli bir kavramdır, benim için güzel olan bi başkasına güzel gelmeyebilir, koku yorumlarında dikkate almanız gereken koku notaları ve içeriğidir, daha sonra yorumcunun kalıcılık ve fark edilirlik hakkındaki düşüncelerini de göz önüne alabilirsiniz ki bu da tenden tene değişebiliyor.. saygılarımla..

  YanıtlaSil
 15. Sayın parfüm merakı zegna intenso hakkında bilgi verir misiniz kalıcılık farkedilirlik tavsiye eder misiniz saygı ve sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zegna Intenso'yu ne yazık ki denemedim. Onun için bir şey söylemem mümkün değil.

   Sil
 16. İlgilenip cevap vermeniz beni mutlu etti teşekkür ederim sevgili üstat...dior homme intense tavsiye eder misiniz ben çikolata kokusundan başka koku alamadım başka notaları belirgin mi sizce karizmatik mi koku koridor kokusu denilebilir mi veya size zahmet bana buram buram geçtiğimiz yerde iz bırakan koridor kokusu farkedilir kalıcı parfümler neler önerir siniz sevgiler saygılar üstadım

  YanıtlaSil
 17. bu kokuyu ya çok sever yada sevemezsiniz. ortası yok yani, ben hermesi ilk kokladığımda hayran olmuştum sanırım 4- veya 5 şişe bitirdim. kalıcılığı harika ,farkedilirlik mükemmel. birde herkesin bilmiyor ve kullanmıyor oluşu büyük avantaj. ben şuan biraz ara verdim hermese fakat mutlaka tekrar alırım.

  YanıtlaSil
 18. epey parfüm kullandım ,en çok iltifat aldığım parfüm hep "Terre d’Hermes"oldu... ben parfümlerin kişilerin fizik yapılarıyla da çok alakalı olduğunu düşünürüm . kısa boy ve zayıf insanlar bana sanki bu parfümü taşımayamazlar gibi geliyor .40 lı yaş. esmer erkekler için bence harika bir koku...ayrıca şık akşam yemekleri için de uygun ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. koku sana farklı aksettirmiş kendisini :)

   Sil
  2. boyla posla değil de karizmayla alakalı..yoksa 1.90 da olsa boy avarel gibi tiplere hermes gitmez..ama boy 1.65 de olsa karizmatik tiplere yakışır...

   Sil
 19. Ben üzülerek söylüyorum elime geçen Terre Sardunya ağırlıklı evet maalesef merhem algılıyorum,keskin ve sert. Elime tozlu,topraklı portakallı versiyonu geçsin istiyorum.

  YanıtlaSil
 20. koku güzelliği olarak avon parfümleriyle aynı notu veriyorsanız bu parfümü kullandığınızdan şüpheliyim.

  YanıtlaSil
 21. Sayın parfum merakı bugun markafonide charriol pour homme,charriol royal gold,charriol royal platinium var.hepside 100 ml edp.fiyatıda 230 lardan 79 tl ye düsmüs.bu parfum hakkındaki yorumların nedir.yasım 30 esmer tenliyim.tavsiye eder misin.edersen hangisini?hermes terre hakkındaki yorumları okudum.onun gibi ben burdayım diyen bir parfum mudur?tesekkurler.
  Metehan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. charriol'un hiç bir parfümünü ne yazık ki denemedim. Onun için bir şey söylemem doğru olmaz.

   Sil
 22. Bir bayan olarak cok begendigim ve kendimde de kokusunu tasimayi sevdigim bir parfum.

  YanıtlaSil
 23. "Eğer kadınları etkilemek için bir parfüm arıyorsanız muhtemelen Terre d’Hermes pek iyi bir alternatif olmayabilir. Benden söylemesi."

  Bu yorumunuza maalesef pek katılamayacağım. Evet bir "Dior Homme Intense" gibi "ladykiller" olmayabilir -belki sizde bundan bahsettiniz- ama yerli yabancı tüm kaynaklarda okuduklarıma göre kadınlar daha çok beğeniyor bu kokuyu.

  Ülkemizde ki parfüm kullanma algısını biliyorsunuz, eminim incelemenin son cümlesini okuyup bu kokuyu gözardı edenler oldukça çok. İyi de olmuş aslında piyasa olmaması gereken bir koku. Saygılar...

  YanıtlaSil
 24. terreyı tasımak zor.bence barız cool bır havanız olmalı.bır cok parfum sızı cool yapabılır ıltıfatlar alırsınız.ama terre sızı cool yapmaz sızın kendınıze aıt bır auranız varsa terre kullanmalısınız.bır cok marka parfum uretıyor,hermes terrenın edt versıyonu ıle bence parfumden baska bısey.Bır esans,bır koku,bır meltem ne dersenız deyın ama parfum degıl hele gunumuzun modern parfumlerıyle kıyaslanamaycak bır basyapıt. koluma sıktıgım zaman burnumu dayayıp onu koklayıp donuyorum.belkı daha guzel kokan parfumler vardır.ama terre kadar dogalı ınsana halisülasyon gordurenı, "ne lan bu" dedırtenı varmıdır bılmıyorum. edp versıyonu portakal kokusu, kesınlıkle edt ıle aynı koku degıl.bu arada yukarıda yorum yazan arkadasında dedıgı gıbı bu terre benım koku hafızamda bıseylerı canlandırıyo.maddı durumu ıyı olan bır amcam vardı, o ve esı luks parfumler kullanır vakko ve beymenden tum alısverıslerını yapardı.sankı o ıkısınden bırınde terreye benzer bır koku hıssetmıstım.tabı bu bahsettıgım bundan 15 yıl oncesı.belkıde elenanın daha oncekı parfumlerınden bırınde terredekı esansa benzer bır kullanımı vardı bılemıyorum.son olarak davıd beacham home parfumu terreyı cok andırıyo.terre ya sev ya terk et parfumu ya,terk edenler d.b homeu sevebılır.cunku terrenın keskınlıgı alınmıs halı gıbı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel anlatmışsın. Teşekkürler paylaşımın için.

   Sil
  2. rıca ederım ustad.senınle maıllesmelerımızde de soylemıstım.cok emınım yıllar once cıkmıs terrenın az portakallı daha cok cakmaktaslı bır benzerı var,cok kalıtelı bır nıch oldugunu dusunmekteyım

   Sil
 25. bundan tam bir hafta once sevil magzasına gittim hermesi denemek icin.edp versiyonu vardı tester olarak.koluma sıktım ve ilk basta anlayamadım ne oldugunu.sonra tekin acara girdim ve üzerime europia,beat,brit,weekend,dior homme intense,armanı code, ve daha adını unuttugum 2-3 parfum daha sıktım.kokuların hepsi birbirine girdi ama 1 saat sonra sadece aldıgım koku hermesti.o ne guzel bir portakal kokusu ole.kendimi koklamaktan alamadım.koklamamak icin elimden geleni yaptım.cünkü burnum yoruldu koklamamaktan.sen koklalamak istemesende o zorla kendini koklattırıyor.bu benim ilk parfum deneyimimdi.eger para vereceksem ve buna degmesini istiyorsam kesinlikle terre hermes alacam.diger kokular onun yanında birer birer kayboldu.termes adete hepsini kırıp gecirdi.saat oglen 12 gibi sıktım aksam eve 21:00 de geldim hala kendimi kokluyordum.ama aklıma takılan hermesin edt versiyonu nasıl.alacak olsam edp mi edt mi?edp nin kokusunu sadece ben mi aldım bilemiyorum.yoksa edt daha mı atak?farkedilirligi daha mı yüksek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. edp ıle edt kesınlıkle aynı parfum degıl,ayrıca bır parfumerıye gırdıgınde en fazla 3 parfum dene,kokularıda ustune degıl bılek ve kollarına sık.bu kadar parfum sıkmıssan terrenın kokusunu ayırt etmen ımkansız hepsı bırbırıne gırmıstır.sevıl,tekın acar ve sephorıda hermes satılıyor ucunun oldugu bır alısverıs merkezıne gıt.muhakkak bırınde edt testerı bırınde edp testerı yakalarsın.ıkısınıde aryı yerlere sık ve ıstedıgını al.

   Sil
  2. Çok doğru noktalara vurgu yaptın adsız.

   O kadar parfüm sıkılır mı yahu bir günde. Çorbaya döner. Ben öyle bir mağazaya girdiğimde bir günde en fazla 2 koku sıkar çıkarım.

   EDP'yi denemedim. Ama okuduklarıma göre EDT daha saldırgan anladığım kadarıyla.

   Sil
  3. saldırganlıktan zıyede,kokular bırbırıne benzemıyo.ne bılıyım sankı baska bır parfummus gıbı.herkes edp nın daha az turuncgıllı oldugunu soyluyo ama bence tam tersı.edp portakal kabugunu ak bıcakla kes veya rendele dırek oyle kokuyo.dıger tum notalar cok az hıssedılıyor.kotumu tabıkıde degıl ama ne bılıyım edt gıbı konusulacak bır yanı yok

   Sil
 26. Napalım her zmn buyuk magza mı buluyoruz deneyecek.girmisken hepsinden sıktım.merak ettiklerimi denedim:))o kadar koku icerisinden hermesi alamazsın demis üstte bir arkadas.ben yasadıklarımı yazdım.ve mantıken o kokuyu alman olanıksız gibi ama bu benim yasadıgım.gercekten hermesin kokusu hepsinin arasından sıyrılıyor ve kendini farkettiriyor.bunu sizde tecrübe edebilirsiniz.sadece ona en cok yakın olan koku beat vardı.ama o da 1 saat sonra uctu gitti.dedigim gibi o kadar kokunun icinde tek söz sahibi hermesti.benim icinde ilginc bir anı oldu.amacım burda hermesi övüp digerlerini yermek degil.ama dedigim gibi 200 tl civarındaki parayı parfüme vereceksem sadece hermese verirdim.digerleri hermesin yanında sönük kaldı.bu benim tecrübem.kendi secimim kesinlikle hermes.koku olarak daha guzelleri olabilir ama hermes bambaska.koklamaktan ben yoruldum ama hermes saatlerce kendini size adamaktan vazgecmiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benım anlamadıgım 11 tane parfum sıkmıssın bıde hepsını ustune,nasıl aklında tuttun gelen kokuların adını yanı asagı yukarı bır kac dakıka arayla sıkmıssın hepsını.ben eger bılmedıgım parfumlerı sıkmıssam ozellıkle satıcının onerdıklerını sıkmıssam hepsını unutuoyrum hangısı hangısıydı dıye dusunuyorum.sen bıde hepsını ustune sıkmıssın.eger 11 kokuyu ayrı aryı bu hermestı bu beattı dıye ayırıyosan.sende ınanılmaz bır burun var demektır,kesınlıkle parfum sektorune gırmelısın cok ıyı yerlere gelırsın.belkı turkıyenın adını dunyada duyurur bır parfum tasarımcısı veya parfum yorumcusu olabılırsın

   Sil
  2. bugün mağazada terre yi denedim bir bileğime, diğer bileğime de başka bir parfümü, çıkıp gitme niyetindeyken ,bunu da tavsiye edebilirim diyen bir görevliden omuzuma da bikaç fıs aldım...şu da çok süper diyerek öbür omuzumuma da başka parfümden fıslandım, gezici parfüm istasyonu olarak yoluma ve günüme devam ettim.10 tane parfüm olmadı arkadaş gibi ama 5 oldu. gün boyu bende aynı duyguyu yaşadım.terre yi diğerleri arasından hep hissettim ve daha çok sevdim.mağazadaki görevli bana barutu andırıyo dedi, hakikatende ben de çocukken patlattığımız bir çatapat, kızkaçıran veya yanan kibrit kavı gibi bir koku hissettim ve çok sevdim.ama nefret edenlerde olabilir.bana edp mi edt mi sıktı bilmiyorum keşke sorsaydım...bir de koku düz sahiden, pek değişmiyor ama basit demek çok acımasızca olur.(parfümü benzettiğim şey "kızkaçıran" garip oldu biraz)

   Sil
 27. terre d hermez?? amman allahım diyorum yaşım 23 ve parfüm merakım 1 yıl önce başladı her kokuyu kokluyordum yanımdan geçen erkek kadın hiç farketmezdi bi gün metrobüse bindim ve önümden uzun boylu kalıplı elinde evrak çantalı bi adam geçti dedim hacı bu ne ya :D adamdan çekemiyodum burnumu o sağa gidodu ben sağa gidyodum :D yanlış anlaşılmaktan da korkuodum doğal olarak bu kokladıklarımdan çok farklıydı sanki cenneti andırıyodu metrobüste olduğum halde kendımı mercedes c 180 amg kasalı bı arabada hız yapıomuş gibi hissetim şaka bi yana böle bi parfüm daha önce koklamadım utangaç olduğum için adamada soramamıştım... nyse nasıl buluduğum uzun hikaye ama buldum ve hiç bırakmayıda düşünmüyorum:)

  YanıtlaSil
 28. ya ustalar bunun edp versiyonuda çıkmış ama türkiyedeki sitelerde edp versiyonu yok ne iş ??? haa şu var Terre d’Hermes pure edp diye şişesi aynı bir modeli var yoksa pure dediği edp olanmı başka modelimi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet EDP olanı "Pure" yazanı. Şişeleri de çok benziyor. Ayrıca üzerinde Pure olarak yazmadığı için ayırt edememişsindir. Yoksa mutlaka vardır Türkiye'de.

   Sil
  2. yabacı sıtelerde pure parfum olanı saf parfum olarak gecıyo.edp olanı ıse edu parfum olarak.ıkısının arasıda da fark varmı bılmıyorum.ornegın sevıldekıler pure parfum tekın acardakıler edp.hermesın kendı sıtesınde arastırma yaptım bazı ulkelerde edp, pure parfum ve edt bazı ulkelerde ıse sadece parfume ve edt olarak satılıyo .sanırım pure ve edp arasında da bır fark var ama bence en guzelı edt "fsater"

   Sil
 29. bence buruk ve hatta acı kokuyor bile diyebilirim,hiç beğenmedim. Esra

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısın :) 50 ml' lik şişesi bitmek üzere ve sıktıktan sonra ki 4 fıs sıkıyorum, ben dahil hiç kokuyu duyan olmadı maalesef :)

   Sil
 30. bu parfümü henüz yeni bitirdim, bloglardaki yorumların içinde en doğru yorum sizinki olmuş Raşit bey,sizi tebrik ederim. gerçektende öyle abartıldığı gibi bir parfüm değil. sizin bu yorumunuzu okumuş olsaydım muhtemelen almazdım terre'yi.

  YanıtlaSil
 31. pure parfum seçeneği olan hemen hemen tek erkek parfümü olduğunu belirtmek isterim.amaç algılanır ve masculin bir koku ise tek!.

  YanıtlaSil
 32. acaip çelişkide kaldım,,, bende terre hermes,,dior homme intense ve givency xeryus var şu an. givency direk es geçelim şişe dolu kullanasım gelmiyor. hermes'i bi 10 gün kadar kullandım başlarda sevmiştim sonradan sıkıldım ve diora geçtim... hermesi de iş yerinde biraz biraz kamuya açtım bi iki arkadaş bi bakiim diye sıktılar. sonra iş yerindeki kızlar bana gelip herkez sen gibi kokmaya başladı hayırdır gibilerinden takılmaya başladılar. demekki kokunun ferkedilirligi iyi dedim, ama diora devam ettim ilk notalarından sonra dior inanılmaz çekici geliyor. neyse dior azaldıkca dahada kıymetli olmaya başladı ve hermes henüz dolu oldugu için tekrar hermese geçeyim dedim... bu süreçte dior ile ilgili kimseden bişey duymadım... dün hermes kullandım, asansörde kızın teki öyle bi etkilendiki abartmıyorum kendine zor hakim oldu bişey söylememk için ve daha önce görmüşlüğümde var kızı ilk kez böyle oldu. kokuyla yüzde yüz ilgili eminim. ve bugünde başka bi kız arkadaş geçtiğin her yerden kokunu çok rahat alıyorum nereye gittigini bile anlıyorum dedi... hermes gerçekten çok farkedilir bi koku eminim artık. edp degil edt alın edp si çok sakin edt çok daha atak hissedilir. dior homme intense ise benim artık gece kokum oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yahu bulmuşsun işte parfümünü. Kullan tabiki Terre d'Hermes'i. Mutlaka beğenen olacaktır. Ben kötü parfüm demedim ki. Sadece bana uymadı.

   Ayrıca Dior Homme Intense'in de kızları etkileme gibi bir garantisi yok.

   Terre d'Hermes ile iyi muhabbetler sana :))

   Sil
  2. apachelıgın onde gıdenı asansorde vırt olmusta bılmem nerde zırt olmus,muhakak parfum sıkmaktakı amaclardan bırısıde karsı cınsı etkılemette bu ne bıcım uslup asansorde kız fena olmus.emın ol orgazm olmustur orda senı nasıl yataga atacagını fılan dusunmustur

   Sil
  3. tebrikler:) parfüm merakının bir yerde söylediği bir söz vardı amaç etrafı rahatsız etmeden güzel kokmak ;)

   Sil
  4. asansörde güzel kokan kız gördümmü yapışalım o zaman...

   Sil
 33. bu parfümle aramda daha tanışmadan büyük savaş var.diyorki al beni ve hayatındaki parfüm tutkunu öldürüp traşlosyonlarıyla idare et diyor diğer tarafı ise hayatındaki aradağın koku benim diyor .. bakalım nasıl olcak tanışacağız XS den sonra

  YanıtlaSil
 34. t'erre hermes parfume kullanan arkadaşlar var mı? türkiyede 75 liği 275.00 tl ken,
  atatürk havalimanı freeshopta 200 ml i 138 euro

  YanıtlaSil
 35. Iso E adında bır element var,bu element esasında dogada yok. terre d'hermestede bu element kullanılmakta.bılınmeyen bır tarıhte (2010 yılı olması muhtemel) terrenın ıcındekı ıso e elementı azalmıs.parfum reformule olmus durumda.yenı formul ıle kalıcılk ve farkedılırlık zayıflamıs koku sekerlı bır portakal havasına donusmus.batch farkı denılen her sısenın bırbırınden farklı kokmasının nedenı bu olabılır.parfum merakı bu konuyla ılgılı bır arastırma yapıp terreyle ılgılı bıraz daha genıs acıklama yaparsan cok ıyı olur.bu kadar kıymetlı bu kadar tartısmalı bır parfume bu kadar kısa degınmen benım ıcın uzucu.terre bıraz oksuz kalmıs gıbı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğin element Iso E Super. Dediğin gibi doğada olmayan ve labaratuvar ortamında üretilmiş bir element Iso E Super. Parfümlere kadifemsi, parlak ağaçsı bir his veriyor.

   Bahsettiğin reformulasyon olayını duymadım. Eğer Iso E Super azaltılmışsa iyi olmuş. Çünkü benim hoşuma gitmemesinin nedeni de bu konuydu.

   Aslında Terre d'Hermes incelemesi biraz eski. Şimdi okuduğumda çok detaylı yazmadığımı fark ettim. Bu konuda haklısın. Belki ileride yeni bir şişesine ulaşabilirsem yeniden ve daha detaylı yazarım.

   Sil
 36. Bende bi ara boyner de dior homme intense kokorico one million pure havana sıktım bileklerime ayrı noktalara
  1-kokorico 1 saat anca hissettirdi
  2-one million 2-3 saat anca hissettirdi
  3-pure havana 4-5 saat anca hissettirdi
  4-dior homme intense hepsini ezdi 8 saat sanırım kalmıştı kokusu:))) Yani terre homme intenseyi eziyosa hiç zannetmiyorum.

  YanıtlaSil
 37. Bu gün bir çok parfüm denedim, içlrinde niche olanlar da vardı, en beğendiklerimden biri de terre idi. Tek seçeneğim olduğundan terreyi alamadım ama ilerde bir gün kesinlikler alıp düzenli kullanırım diye düşünüyorum. Bu arada EDP ve EDT si arasında bariz fark var bence. EDP olanı benim daha çok hoşuma gitti. Yaz için ağır olabilir bu parfüm diye düşünüyorum ama abartılamadıkça yazın da kullanılabilir sanki? Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi çok sıkılmadıktan ve ayarı iyi yapıldıktan sonra yaz mevsiminde de kullanılabilir Terre d'Hermes. Neden olmasın...

   Sil
 38. Sevgili parfümmerakı bunun edp si ile edt si arasında koku, fark edilirlik ve kalıcılık olarak çok fark var mı. Ben ikisini de denedim ama edt sini hatırlıyor edp sini hatırlamıyorum. Edt ve Edp arasında muazzam fiyat farkı var ama yanlış hatırlamıyorsam freeshopta 125ml edp sini 67 euroya gördüm dönüşte almayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. EDP versiyonunu detaylı olarak kullanmadım ne yazık ki.

   Sil
  2. benim bildiğim kadarıyla EDP versiyonu yok TERRE d'HERMES in
   eau de TOİLET ve PURE PARFUME versiyonu mevcut
   PURE PARFUME de EDP de konsantrasyon olarak daha yoğundur.

   Sil
  3. EDP den kastım pure parfum olanıydı, daha doğrusu farklı şeyler olduğunu bilmediğimden öyle yazmıştım.
   Konsantrasyon olarak daha yoğun da koku olarak aynı mı? Ben iki versiyonu da denedim ama pure parfum olanın kokusunu hatırlamıyorum. Almadan önce de deneyeceğim, ama havaalanında deneyeceğim için sadece açılışını denemiş olacağım.
   Bazı sitelerde Terre'nin kokusundan çok rahatsız olduklarından fln bahsediyor insanlar. EDT si gayet hoş bir kokuydu, bir insanı rahatsız edecek gibi gelmedi. Şimdi pure parfum olanı da aynı kokunun daha yoğunu ise pure parfum olanı tercih ederim, piyasa fiyatına göre çok uygun bir fiyata buldum kaçmaz diye düşünüyorum.

   Sil
 39. pure olanı tene yakın kokuo edt olanı agrasif oluyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman edt olanını almak daha mantıklı, hem edt olanı daha ucuz

   Sil
 40. kendi üzerimde denediğimde kesinlikle irite edici, parfümerilerde yada başkasının üzerinde kokladığımda ilgi çekici..
  hala anlayamadım ben bu kokuyu. sırf evde koklayıp merakımı gidermek için bir şişe bulayım diyorum sağdan soldan, ama fena pahalı namussuz.

  YanıtlaSil
 41. Terre'nin edt setini aldım ama çok kararsızım geri verip V&R Spicebomb ve dsquared potion ya da tom ford men mi alsam ne dersinizi ?

  YanıtlaSil
 42. Bu sitede yorumları okudum ve koku güzelliğine 10/7 verdiğiniz terre d'hermes'i indirimden 204 TL ye satın aldım.Malesef inanılmaz hayal kırıklığı yaşadım.Arko traş kolonyası veya ucuzlukçularda 3-5 tl ye satılan keskin,tiksindirici,insanın nefesini tıkayan kokulardan hiç bir farkı olmadığını gördüm.Zevkler ve renkler tartışılmaz ama inanılmaz iğrenç bir parfüm.Nasıl bu parfüm 2006 yılında piyasaya ilk çıktığında çok rağbet görmüş valla anlamadım.Kesinlikle tavsiye etmiyorum aldanıp almayın.Çok parfüm bilgim yok ama,one million,bulgari aqua marine,dior intense kullanmış birisi olarak benim favorim dior intense.

  YanıtlaSil
 43. Gerçekten bu parfümün bu kadar sevilmesini anlayamıyorum. Ben de denemiştim, tatlı bir portakalımsı koku. Bu kadar...!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kez daha deneyin derim ben. Bir üstteki yorum gibi arko tıraş kolonyası ile keskin ucuz kokularla benzetilmesini anlayamıyorum. Koku güzelliği görecelidir ama kalitesinin düşük görülmesi enteresan gerçekten.

   Sil
 44. Merhaba, maalesef ben 100ML Terre d’Hermes'i internetten koklamadan aldım, bugün bana ulaştı ve az önce de denedim ama bana biraz ağır geldi, sevemedim. Bundan dolayı da toplamda deneme amaçlı 3 fıs sıkılmış halini satmak istiyorum, kutusunda ya da kendisinde hiçbir deformasyon yok. Fatura, kutu ya da başka orjinalliğini kanıtlayabilecek her türlü bilgi ve fotoğraflarını ilgilenen arkadaşlara gönderebilirim. Fiyat olarak da 160 TL istiyorum. İlgilenen arkadaşlar bana adamgentleson@yahoo.com adresinden ulaşabilirler. Ankara'da yaşayanlara yüzyüze sadece 3 fıstan fazla sıkılmadığını, kutusunda ve kendisinde herhangi bir deformasyon olmadığını ve belki de en önemlisi orjinal olduğunu kontrol etmenize imkan vererek elden de teslim edebilirim. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 45. Geçen hafta aldığım Terre d’Hermes sıkıp dışarı çıktım. Açılışı çok güzel turunçgil portakal temalı kalıcılık süper. Fakat sonra dip notalardaki çakmaktaşı esintisi ortaya çıkınca bende acayip bir baş ağrısı yaptı.
  Tahammül edemeyeceğim için ertesi gün götürüp iade ettim. Ya sev ya terket parfümü dediler ben terk ediyorum dedim satıcıya :) O da bu parfüm candır dedi.Seve seve aldı geriye..
  Yerine Lalique Encre Noire aldım. Test etmek için öğlen sağ elimin üstüne sıktım.. Şimdi saat 24.00 a yaklaşıyor şu an hafiften en dip notaları biraz Hermesteki çakmaktaşına kokusuna benzemeye başladı.. Ama başımı ağrıtmadı Enteresan..

  YanıtlaSil
 46. Edp'si ve edt'sinin tenimde kalıcılığı aynı diyebilirim, fakat edp'si tene daha yakın duruyor ve ofansif değil kesinlikle, edt'si çok daha atak. Benim tercihim yine de edp olanından yana benim için daha kabullenilebilinir. Erhan

  YanıtlaSil
 47. Ya böyle yok kolanyaya benziyor,ay çok ağır gibi sığ yorumlar yapmayın artık,gerçekten fena sıktınız,parfum bilginiz ve görgünüz yoksa apaçilerin forumlarını takip edin ama buralara böyle yorumlar yazmayın fena komik oluyorsunuz benden söylemesi

  YanıtlaSil
 48. Bugüne kadar bu parfüme alışmaya çalıştım ,sevgililer gününde indirimden almıştım.Gerçekten çok ağır bir kokusu var,insanın midesi bulanıyor.Bu parfüme harika diyen arkadaşlara sadece gülüyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende sana acıyorum git hacı şakir limon kolonyası al onu sür.

   Sil
 49. çok kaliteli bir parfüm tom ford noire benzettim tf.noir daha hafif bir koku başlangıcı hoşuma gitmedi ama ortanoktası çok güzel diger kokuları bastırıyor

  YanıtlaSil
 50. Denemeden almayın diye sıkı sıkı tembih edilen bu Terre d'Hermes'in pure parfum'ünü Ankara DFree Shop'ta denedim, tek kelimeyle vuruldum; sonra yurt dışında işlerimi takip ederken 1 gün hatta 2 gün kokusunu hissettiğim bu parfum'ü "dönüşte Ankara'da havaalanında vakit kaybetmeyeyim, nasıl olsa aynı fiyat, ayrıca uçağın kalkışına da 1 saat var" diye düşünerek Budapeşte Havaalanındaki DFree Shop'tan (150 euroya 200 cc pure parfum versiyonunu) büyük bir hevesle aldım. Eve geldim; koku evet aynı muhteşem koku ama kalıcılıktan eser yok: 2 saat sonra bileğimde, giysimde vs. hiç bir şey duyulmaz oluyor. Ankara'da denediğim aynı parfum, o kadar kalıcı olmuşken, bu nasıl bu kadar çabuk kayboluyor inanılmaz!Çok üzgünüm; sanırım bayat parfum almışım. Siz siz olun, fazla sirkilasyonu olmayan havaalanlarından parfum almayın.

  YanıtlaSil
 51. ...dünkü yorumuma birşey daha eklemek istiyorum; hani bazılarınız belki " cimri herif,2-3 fıs sıktıysan elbette duyulmaz" diye düşünebilir; şu kadarını söyleyeyim ki 1 ayda hemen hemen 200 ml.lik şişeyi yarıladım. Neredeyse fıs fıs işini bıraktım, bildiğin "dökünüyorum" hâlâ ilk başta çok yoğun, fakat 2 saat sonra tık yok. O kadar diyeyim size. Hasan Ortaç-Uşak Valiliği
  Not: Sitenizde verdiğiniz bilgiler, kendinize has yazım stiliniz ve okuyucu yorumları biz parfum meraklıları için çok yararlı oluyor; emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim detaylı anlatımınız ve paylaşımınız için.

   Sil
 52. Orijinal bir kokudur kendisi, koku olarak beğenilir ya da beğenilmez, ben şahsen ölüp bitiyorum diyemem, ama parfümden anlayan kişilerden övgüleri alırsınız, bir iki popüler parfüm kullanmış parfümden anlamayan kişilerdense kötü yorumlar alabilirsiniz. Günlük kullanıma uygun olmadığını düşünüyorum, yaş olarak 30 üstü denilse de, takım elbiseye şık giyime uygun bir parfüm. Bu parfümü kullanmaya başladıktan sonra diğer çoğu parfümü sıktığınızda ya da kokladığınızda aradaki farkı hissedersiniz. Toparlarsak yakışıklı olup olamadığı tartışılır ama karizmatiktir... ;)

  YanıtlaSil
 53. Öyle böyle değil farkedirlik mükemmel kendi sıktığınız parfümü gunboyu koklaya biliyorsunuz ağır bir koku olarak dusundum bir sabah işe giderken sıktım otobuste yanima oturan bayan bacaklarini birbirine surte surte bir hal oldu duraga gelip inmek istedigimde bayan oturdugu yerden kalkamiyordu yuzune baktigimda kendinden gecmisti bu parfumu arastirdim karsi cinste halissulasyon etkisi yarattigi yaziyor. Yine ayni sekilde davidoff hot water. Yanliz davidoff 3 saat kadar etkili bir koku saygilarimla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabahları aç karnına Prozac, gece yatmadan önce 30 mg Remeron almalısın dostum.

   Sil
  2. Vallahi yoruma bayağı bir güldüm. Hay sen çok yaşa:).

   Sil
  3. Ya akıl hastanesinden kaçmış kız. Yada o halüsinasyonu sen gormüşün.

   Sil
  4. Utku sen kouros sıkınca kaçan kızla aynı kız mı acaba :)) Yok gerçi o akıllıymış kaçmış :))

   Sil
  5. Aslinda halüsinasyon gördü kız. Birde tasma sallamaya başladı :-)

   Sil
  6. kafan çok güzel olmuş güle güle kullan.

   Sil
 54. Arkadaslarım abilerim sizden ricam bana bir parfüm önermeniz Sevgilim 18 yasında ve ona parfüm hediye olarak alıcam fakat kafam cok karısık ya begenmezse gibisinden sizin öneriniz nedir bayan parfümlerinde?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Chantal Thomass - Osez Moi Sevil Parfümeride bulabilirsin.

   Sil
 55. Ya sev ya terket bu parfümü kullandıktan sonra cevremdeki bayanlarin ilgisi değişti parfümü seven kadar sevmeyende var hermesin içinde bulunan laboratuvar ortamında yapilan cakmaktasi kokusu bayanlarda reaksiyona gecip haluslasyon etkisi yarattığı kanıtlanmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim anlamadığım kim kanıtlıyor bunları :D

   Sil
  2. Hay yaşa sen :))..Çakmaktaşı olcaktı evde bi yerde dur dur :)) Reaksiyona geçiyorum kalkanları indirin :))

   Sil
  3. Terre d'Hermes'in atasının atasının geçmişi çakmaktaş devrine dayanıyormuş. Rivayetlere göre parfümü ilk kullananlar arasında Fred Çakmaktaş varmış. Fred'e herkes mahallenin en tipsiz erkeği gözüyle bakarmış fakat buna karşın karşın mahallenin en güzel kızı Wilma'yla evlenmiştir. Yine bir rivayete göre bunun Terre d'Hermes sağlamıştır:D

   Sil
  4. Topladım yerde çakmaktaşı. İslatıp üstüme sürüyorum. Hatta yerdekilere sürünüyorum. Etrafıma bi ton kız toplandı. Hepsi beni brad pitt sanıyor.

   Sil
 56. Trafik kazası geçiren şahsın Terre d'Hermes sıktığı ortaya çıktı. Yaptığı açıklama da: Her zaman ki gibi karşıdan karşıya geçiyordum ve sağıma baktığım da Adriana Lima'nın beni öpmek için bana koşarak geldiğini gördüm ve ben de onu öpmek için ona doğru hızlıca koştum ve tam öpüşme anımızda ne oldu ben de anlayamadım ve kendimi hastanede buldum açıklamsını yaptı. Bilim adamları olaydan sonra olan bu duruma oldukça kafa yorup Terre d'Hermes'in hallüsinasyon etkisi yarattığnı açıkladılar:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahahahaa :D bu sansasyon hiç bitmeyecek gibi görünüyor :D ama bana kalırsa elemanın gözbebekleri büyümüş :D

   Sil
  2. Harikasın Dostum :)) takla atıyorum şu an

   Sil