12 Kasım 2011 Cumartesi

Costume National – Scent (2002)


Costume National – Scent (2002) Markanın unisex parfümlerinden.

Costum National markasını bir çoğumuz muhtemelen bilmiyoruz. Açıkçası bende çok aşina değildim. Ne zaman ki elime markanın ürettiği parfümlerin deneme boyları geçene kadar.

1986 yılında Ennio Capasa tarafından kurulmuş Costum Natioanal. İtalya merkezli. Daha çok ayakkabıları, deri ve aksesuvar işleri ile tanınıyor. 2002 yılında parfüm işine de girmiş. Bugün inceleyeceğim parfümü Scent ilk parfümlerinden birisi. Tarz olarak odunsu oryantal olarak sınıflandırılmış.

Deneme boyunu elime alıp sıktığımda ilk aklıma gelen şey meyveler oluyor. Bence başlangıç hafif, tatlı kırmızı meyveler ile gerçekleşiyor. Açıklanan notalarına baktığımda sadece dört element gördüm. Yasemin, çay, amber çiçeği ve amber. Demek ki marka bize herşeyi açıklamayarak küçük bir oyun oynuyor. Bir süre sonra bu kırmızı meyvelere çiçekler ekleniyor. Sanki biraz gül kokusu alıyorum. Bu kısım geçtiğimiz haftalarda bahsettiğim Comme des Garçons 2’ye benziyor. Bu çiçeksiliği yasemin veriyor büyük ihtimalle. Yasemin benimde sevdiğim bir koku. Dengeli kullanılırsa genellikle çok güzel sonuçlar veriyor. Son olarak da parfümün en sevmediğim kısmı geliyor. Alt notalarından itibaren çok yapay odunsu notalar ile son buluyor. Bu kısım fena başımı ağrıttı her denememde.   

Scent, biraz meyveli bolca çiçeksi ve odunsu bir parfüm hissi uyandırdı bende. Kullanılan çiçekler fena değil. Sanki bir Dior yada Chanel’in kadın parfümlerini kokluyormuş gibisiniz. Fakat sonlara doğru rahatsız edecek kadar yapaylık hissetiren odunsu notalara ne diyebileceğimi şaşırdım. Sıralamayı şöyle yapabilirim: Başlangıç gayet güzel, orta notalar fena değil, sonlara doğru kötü.

Scent bazı parfüm platformlarında unisex, bazılarında ise kadın parfümü olarak sunulmuş. Bence erkek kullanımından ziyade kadın kullanımına daha yakın. Ama bir erkeğin kullanmasına da uygun. Genel olarak bana Dior, Gucci veya Chanel’in gösterişli kadın parfümlerini hatırlatıyor kokusu. Fakat onlar kadar kompleks, cezbedici ve seksi değil. Scent kötü bir parfüm demek istemiyorum. Ama bir türlü kimyamız uyuşmadı kendisiyle. Sevenler mutlaka olacaktır ama kokusu hiç bana göre değil. Çok benzemeselerde biraz Givenchy – Xeryus Rouge’u anımsattı yapaylığı.

Scent, Eau de Parfum (EDP) konsantrasyonunda. Bu durum kalıcılığına olumlu yansımış. Tende bile 12 saatten fazla hissedebiliyorsunuz. Farkedilirliği başlarda gayet iyi. Daha sonra normale dönüyor. Sonbahar-kış mevsimi için daha uygun olacaktır. Yazın biraz boğucu olabilir. 25 yaş üstü kadın-erkek herkese tavsiye edebilirim. Denemeden almamanızı tavsiye ederim.

Artıları:
+ Başlangıcı gayet güzel.
+ Kalıcılığı fena değil.

Eksileri:
- Sonlara doğru çok rahatsız edici hale gelen yapay kokusu.
- Yüksek fiyatı.

Koku Güzelliği:10/6   Kalıcılık:10/7   Farkedilirlik:10/7

18 yorum:

 1. Scent intense ile Scent arasında uçurumlar var mı ? Scent intense kullanıyorum Scent'i almam nasıl olur ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada çok fark yok. Kokuları epey benziyor. Intense varsa Scent'e gerek yok bence.

   Sil
  2. Biri kuru erik biri yaş :-)

   Sil
  3. kuru erik homme değil mi Utku?yanlış olmasın :)

   Sil
 2. murrjm, Scent Intense nasıl, memnun musun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş, farklı ve kalicı. Zift gibi yapişiyor :-) ama bir cn 21 degil.

   Sil
  2. Scent Intense'den memnunum.Koku tarzı olarak aslında bana çok yakın değil ama bilmiyorum sevdirdi kendini.Güçlü yapısından dolayı belki. Güçlü bir koku Scent Intense.

   Sil
 3. Scent için tavsiylerinizi dikkate alarak bir tekrar tenimde deneyim.

  YanıtlaSil
 4. scent intense çok güzel bir kokudur. çiçeksi fakat çok kalıcı, bir bileğime tom ford noir diğeirne scent intense sıktım. scent intense ezdi geçti çok şaşırdım.

  YanıtlaSil
 5. Netteki yorumlara bakarak sipariş vermiştim. Parfümüm bugün elime ulaştı. İlk izlenimim unisex denmesine rağmen bence erkek kullanımına daha yakın olduğu. Kokuyu çok beğendim hele açılışı nefis. Şu an bileğimde gittikçe odunsu bir kokuya dönüşmesini izliyorum. Hermes EDP faciasından sonra çok iyi geldi bu :)

  YanıtlaSil
 6. Kouros hayırlı olsun, gerçekten çok iyi bir parfüm almış bulunuyorsun. Sonlarda ki tatlımsı sandal ağacı kokusuyla bana göre biraz Egoiste'in son kısımlarına da göz kırpan bir yapısı var Homme'un. Kalıcılık ve farkedilirlik olarakta oldukça memnun kalacaksındır. Tekrar güzel günlerde kullanman dileğiyle.

  YanıtlaSil
 7. Bu arada pardon ben C.N Homme için fikrimi belirtmiştim:). Scent'in de çok iyi bir koku olduğu internette sıkça vurgulanmakta. Kullandıkça burada parfüm ile ilgili yorumlarını görüp sayende koku hakkında daha fazla aydınlanma imkanı bulmak dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Scient itensede güzel ama yav

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Açıkçası eski kafa ağır parfümleri seven biri olarak bu parfüm elime ulaşana kadar kaygılarım vardı. Ama kokladığımda korktuğum gibi olmadığını gördüm. Ben tek tek nota yorumlayacak kadar profesyonel değilim tabi ki :) Ama şu kadarını söylebilirim her ne kadar unisex veya kadın parfümü olarak görünse de bence rahatlıkla erkeklerde kullanabilir. Çünkü üzerinde sırıtmıyor koku gayet ciddi yani :) Kalıcılık ta çok iyi ama farkedilirlik mevzusu için bir süre daha kullanıp tepkilere bakmak lazım.
   Artık niş parfüm sahibi olmamın da zamanının geldiğini düşünerek HDP 1725 ve Lumiere Noire bakıyorum. İkisinden birini alacağım ama Raşit Beyin 1725 incelemesini bekleyeceğim. (mesajı almıştır artık kendisi )

   Sil