20 yorum

 1. Farkedilebilirliği zayıf derken,çokmu kötü mesela sokakta yanımızdan geçen biri kokuyu alabilirmi ? parfümü dün deneme fırsatı buldum ve baya hoşuma gitti kış mevsimine pek gitmeyecek olsada almak istiyorum farkedilebilirliği idare ederse

 2. Bence oldukça avrupai, başarılı bir parfüm. Parfümün tamamen sentetik olan bir aroma kullanması kötü olduğu anlamına gelmez.

 3. Merhaba hocam. versace dylan blue sizce nasıl bir koku bilen arkadaşlar varsa söylerse sevinirim.
  C. Dior sauvage benzediğini söylüyorlar ve tam yaz kokusu diyorlar. Kimisi tatlı diyor….

   1. hmmm. peki teşekkür ederim. 🙂

 4. Merhaba Raşit Bey. Öncelikle değerli forumunuzu uzun zamandır ilgiyle ve zevkle takip ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum. Epeydir yorum yazmayı düşünüyordum ama bugüne nasip oldu. Her ne kadar yorumlarınızın ve puanlamalarınızın birçoğuna katılmasam da yazılarınızı takip etmekten geri duramıyorum. Gelelim Dior Sauvage’a. Genel olarak kötü değil, ucuz, çığır açan bir halta da benzemiyor. Ana teması sentetik bir esans (ambroksan) olan bir kokudan doğallık beklemek saçma olur zaten. Tüm olumsuz eleştirilerinize hak veriyorum. Şahsi olarak parfümlerde bir miktar aromakimyasalın kullanılmasına karşı değilim. Fakat marka Dior olunca insanın ister istemez beklentisi tavan yapıyor. Demem o ki Ambroksan notasının kullanıldığı “Versace Eros”u da yerden yere vurmuştunuz. Kimilerine komik gelebilir. Eros koku mu lan? diyenler olabilir. Tamam her ikisi de 80’ler kalitesinde designer değiller. Ancak kalıcılıkta ve farkedilirlikte Eros’un eline su dökecek EDT çok nadirdir. Koku güzelliği de Sauvage’a 10 basar. Gerçi onu da reformülize edip içine ettiler ama yine de kuvvetli bence.
  Şimdi soruyorum: Sentetik Ambroksanı kullanan her iki parfümden (Sauvage’ da daha yoğun) hangisi daha başarılı ? İkisine de yakın puan vermişsiniz. Ya da Eros, Sauvage’dan daha mı kötü? Eğer cevap Eros ise kendisi neden bu kadar haksız eleştiri alırken, Sauvage göklere çıkarılıyor. (Türkiye ve yabancı platformlarda) Amacım aynı notayı paylaşan iki parfümü mukayese etmek. Bu arada bu Dior da başka tecrübeli parfümörlere de şans vermeli bence. Usta Bay Demachy’ i biraz dinlendirmeli 🙂

  Aksaray’dan saygılarımla…

  1. Author

   Selamlar, bu güzel ve detaylı mesajınız için öncelikle teşekkür ederim.

   Aslına bakılırsa Eros ile Sauvage’nin koku karakterleri oldukça farklı. İki benzer kokuyu karşılaştırır gibi düşünürsek hata yapabiliriz. Ben Eros’u içeriğinde Ambroksan olduğu için değil, vasat-yapay-piyasaya işi kokmasından dolayı eleştiriyorum. Örneğine ucuz market parfümlerinde ve hatta açık parfümcülerde bile rastlanacak kokuyu Versace bize yutturmaya çalışıyor. Bu aslında genel olarak ana akım markaların içine düştüğü çıkmazı çok güzel yansıtıyor.

   Sauvage’yi ise Eros’a göre daha özgün bulsam da bu seferde hiç sevemediğim bir kokuya sahip olduğunu düşünüyorum. Daha ilk kullandığımda çok itici geldi bana Sauvage. Bir türlü kabullenemedim kokusunu. Yani bahsettiğiniz iki parfümü yapay Ambroksan molekülü bakımından değil farklı yönlerinden dolayı eleştiriyorum.

   İkisi arasında seçim yapmak zorunda kalmasam keşke 🙂 Hangisi başarılı derken bence ikisi de başarısız 🙂

   Ha bu arada başkalarının bir parfümü göklere çıkarmasını ya da eleştirmesini dikkate almamayı öğreneli çok uzun zaman oldu 🙂 Hayatında 10-15 parfüm denemiş çoğu kişinin o ilk heyecanla yazdıkları yorumları pek ciddiye almamak gerekiyor.

   Aslında bay Demachy isterse gayet iyi işler çıkarabiliyor ama onun da pek suçu yok sanki. Büyük ihtimalle ona “şöyle piyasa işi koku yap, çok satalım” diyorlar, o da emir kulu 🙂

 5. Tziana Terenzi Ursa bütün beyaz gömleklerimi sapsarı yaptığından sonra saf koku yağları alıp kullanmaya başladım ud,amber,misk gibi,niş parfümler de bile artık yapaylık diz boyu

  1. Author

   Slumberhouse’nin parfümlerini de kullanırken dikkat etmenizi öneririm. Fena boyuyorlar kıyafetleri 🙂 Sizi artık nişler bile kesmiyor anlaşılan. Yapaylık konusuna ise katılıyorum.

   1. O kadar para verdiğimiz niş parfümlerin kıyafetleri boyaması gerçekten sinir bozucu bir durum,yazın beyaz kıyafet üzerine parfüm sıkmaktan çekiniyorum herhalde hammadde sıkıntısı çektikleri için kimyasal kullanmak zorunda kalıyorlar bilemiyorum,bende çözümü misk,ud,gül yağları kullanmakta buldum Raşit bey,her sene niş parfüm evleri çoğalıyor ama kalite düşüyor gibime geliyor sanıyorum

   2. Author

    Kıyafetleri boyaması, parfümde kullanılan malzemelerin yoğunluğunu gösteriyor. Kıyafet boyayan parfüm kötüdür gibi bir çıkarım yapmak doğru olmayabilir. Anladığım kadarıyla akışkanlığı düşük parfümler leke bırakıyor. Genelde Extrait formundaki parfümler iz bırakma eğiliminde oluyor.

  2. Yapay koku molekülleri olmasa dünyada gerçek anlamda zengin insanlar dışında kimse parfüm kullanamazdı. Keşke parfümlerde kullanılan materyaller doğal ve de ucuz olsa ama ne yazık ki öyle bir dünya yok. Ha bir de şu var ki: doğalı olmayan kokularda son yıllarda designer ya da niche parfümlerde belki ekononik kaygılar belki de yaratıcılık adına sık sık kullanılıyor.

 6. Açılışı bence çok güzel…sonrası ise sıradan ve silik…

 7. Yorumdaki en güzel kısım şu olmuş

  “herhangi karaktere sahip olmayan, ne koktuğu anlaşılmayan”

  Hakikaten de öyle, parfümlerde sentetik moleküllerin kullanımına karşı değilim ama bir parfümün ana eksenini yapay bir moleküle oturtmak riskli ve altından kalkması zor bir iş ve diyebiliriz ki Dior bunu başaramamış. Vasat bile değil vasat altı diyorum ben.

 8. bana çok sabunsu geldi eskisini koklamadım ama bu versiyon çok kötü

 9. Zara aromatic future alin 40₺ bunun aynisi zaten ilk diorun bu parfumunu kokladigimda da
  Kokusu magza parfumleri gibi gelmisti

 10. dior’un parfümlerinde niş kalitesinden yapaylığa düşmesi gerçekten düşündürücü

 11. Aynn hocam cok kötü bi koku anlam veremyorum bende nasıl seviliyor bu kadar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.