21 yorum

 1. Çok önemli bir detayı bilmediğinizi fark ettim. Dominico ve dolce gabbana çok yıllar önce marmaris’e giderlerken yatağan’da otobüsleri bozuluyor. Orada konaklamaya karar veriyorlar. Ve yatagandaki endemik bitkilerin çiçeklerin kekiklerin kokusundan feyz alarak yatagan parfümünü yaparak zenginleşip dünyaya dağılıyorlar. Sizin bahsettiğiniz gibi osmanlı kılıçı fln değil yani mevzu.

  0
  0
  1. Author

   Bu hikayeyi duymamıştım. Biraz bakındım internete. Yabancı sitelerde böyle bir hikayeye rastlamadım. Eğer yabancı kaynaklarda resmi bir hikaye varsa bu konuda linkini bırakabilirsiniz. Bahsettiğiniz hikayeyi, Barbaros Şansal, 31 Mart 2019’da t24.com sitesinde yazmış. Fakat bu hikaye çok gerçekçi veya tutarlı görünmüyor. Nedenleri şunlar:

   1) Caron’un resmi internet sitesinde Yatağan parfümünün tanıtımında parfümün isminin bir Türk kılıcından geldiği ve Osmanlı atlılarının vurgulandığını görebilirsiniz. Caron’un resmi sitesinde Dolce Gabbana’nın bu parfümü yarattığına dair bilgi bulunmuyor.
   2) Yatağan’ın 1976 yılında piyasaya sürüldüğü Caron’un internet sitesinde yazıyor. Bu arada Caron 1904 yılında kurulmuş bir marka. Oysa Dolce & Gabbana’nın kurucuları Domenico Dolce 1958 doğumlu. Stefano Gabbana ise 1962 doğumlu. Yani Yatağan piyasaya sürüldüğünde Dolce 18 yaşında, Gabbbana ise 14 yaşında demektir. 14 yaşındaki bir çocuğun Yatağan gibi bir parfümü meydana getirecek bilgi, donanım ve zihinsel gelişmişliğe ulaşacak hali yoktur.
   3) Yatağan, Dolce & Gabbana’nın değil, Caron markasının parfümüdür. Dolce & Gabbana İtalyan kökenlidir, Caron markası ise Fransa merkezli. İki markanın ve kurucularının aralarında hiçbir bağlantıya rastlayamadım.

   Barbaros Şansal, o yazısında muhtemelen ya yanlış bilgi sahibiydi, ya da Dolce Gabbana’nın başka parfümüyle karıştırdı Yatağan’ı.

   0
   0
 2. kadınların sevmeyeceği bir parfüm demek nasıl bir parfüm sever yorumudur anlamıyorum kendin beğeneceksin kokuyu kadın tavlamak için koku mu alınır ergen çocuklar gibi.üzüldüm doğrusu böyle bir cümleyi görünce

  0
  1
 3. yatağanı yazın denerseniz hoşunuza gitmez elbette. Ancak kışın arasıra kullanılabilecek çok özel bir parfüm. Kokusu çok kaliteli. Piyasa parfümü değil. Gerçek bir niche.

  0
  0
 4. Muğla Yatağan değil, Denizli Yatağanmış…

  0
  0
 5. Yatagan'ın EDP sinin olduğunu hayat etsenize… Aman Allah'ım koru bizi 😀 Kışın fena kokmuyor. Ama sadece 2 fıs.

  0
  0
 6. PArfüm merakı, Yataganı yeniden yorumlamayı düşünmüyormusun? Belki fikrin değişmiştir. Bence çok hoş bir parfüm. Açılışı biraz ağır ama koku oturduktan sonra çok çekici.

  0
  0
  1. Author

   Aslında Yatagan incelemesi güncel. Yeniden yazmayı düşünmüyorum. Eğer elime büyük boy decantı geçerse bir de soğuk kış günlerinde kullanmak lazım. Belki o zaman daha iyi bir etkisi olabilir üzerimde. Fakat şu haliyle yeniden yazmaya gerek yok gibi.

   1
   0
 7. tüm koleksiyon içinde yatagan benim en sevdiklerimden, kullanım alanı çok kısıtlı belki ama bir arzu objesi gibi dolapta yer almasından mutluyum, özellikle serin, kapalı havalarda 3-4 fıs kullandığımda diğer parfümlere kıyasla farklı bir aurası var benim için. açılışı çok sert ve garip ama kokunun oturmuş hali güzel ve çok doğal kokuyor. bayanlar ise bu kokuyu ya çok seviyor ya da bu ne böyle ya gibisinden kaçıyor, marjinal bir koku seviyoruz.

  0
  0
 8. Havalar yavastan isinmaya baslamisken, incelemelri aslinda ilkbahar – yaz parfumlerine kaydirsaniz ne guzel olur .

  0
  0
  1. Author

   Onur bende düşünüyorum söylediğin olayı.

   Her nekadar elimde hala kış mevsimine uygun epey parfüm olsa da yavaş yavaş yazlık parfümlere ağırlık vereceğim sanırım.

   Hatta haftaya ilk sırayı Hermes'in oldukça sevilen bir parfümüne vereceğim muhtemelen.

   0
   0
 9. Bende tom ford men s extreme çok merak ediyom 50 ml 350 tl nası bişe bu böle:)))

  0
  0
 10. caron'un third man ve pour homme ülkemizde nereden bulabilirim?

  0
  0
  1. Author

   gittigidiyor.com'daki bazı satıcılarda olması lazım Caron'un parfümleri. Bir bak istersen oraya.

   0
   0
 11. işte senin bahsettiğin meşhur kılıçların yapıldığı yer o yatağan

  0
  0
 12. Author

  Bende zaten Muğla ile alakası var demedim ki. Yatağan denilince ilk aklıma gelenin Muğla'nın Yatağan ilçesi olduğunu söyledim.

  0
  0
 13. muğladaki yatağanla alakası yoktur bahsi geçen denizlidedir demricilik yaygındır

  0
  0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.