18 Haziran 2014 Çarşamba

Bentley – Bentley For Men Intense (2013)
Bentley – Bentley For Men Intense (2013)

Bir adam düşünün. Henüz yirmi iki yaşında olsun. Hıza ve otomobil teknolojisine tutkuyla bağlı olan. Yirminci yüzyılın hemen başlarında daha otomobiller yeni yeni ortaya çıkarken, bu işe gönül veren. Az bulunan mühendislik dehasına sahip olan. Müthiş vizyonuyla çağının ötesini görebilen genç adamdı W.O. Bentley.

Asıl mesleğinin tren mühendisliği olduğu rivayet edilen Bentley, Birinci Dünya Savaşı sırasında uçak motorları için alüminyum supaplar geliştirmiş. Ayrıca uçaklar için basit sayılabilecek motorlar tasarlamış. Savaş bittikten sonra tamamen sivil üretime geçmiş ve 1921 yılında ilk otomobilini piyasaya sürmüş. Üç litre hacmindeki bu araba, Bentley efsanesinin de başlangıcını temsil ediyor aynı zamanda.

Mühendislik anlamında İngilizlerin en önemli başarılarından birisi hiç şüphesiz ki Bentley. İlerleyen yıllarda Rolls-Royce Motors'un hakimiyetine giren Bentley, kendisini ultra lüks bir marka olarak konumlandırdı pazarda. Bugün için hala dünyanın en prestijli otomobil markalarından birisi diyebiliriz Bentley için. Ürettiği devasa boyutlu otomobillerin fiyat etiketleri de aynı cüssesi gibi inanılmaz. İngiliz lüksünün, asaletenin, konforunun emperyal bir sonucu sanki Bentley.


Siz bakmayın bazı reklam meraklısı müteahhitlerin Bentley arabasıyla magazin sayfalarına konu olmasına. Bentley, sonradan zengin olmuş müteahhitlerin değil, klas, aristokrat, burjuva, rafine zevklere sahip olan, kökeni kraliyet ailesine dayanan "ruhen asil" kişilerin markasıdır bana göre.

Bu statü sembolü araba markası, 2013 yılında parfüm işine de girmeye karar verdi. 2014 yılı Haziran ayı itibariyle beş parfüme sahipler. Farklı kulvardaki rakipleri Porsche, Ferrari ve Lamborghini'nin gerisinde kalmak istememiş olabilir kozmetik sektöründe. Bakalım rakipleri ile yollarda yarışırken, parfüm sektöründe de iddiasını ortaya koyabilecek mi Bentley.

Bentley'in ilk çıkardığı parfümlerden birisi, bugün inceleyeceğim Intense. Bu parfümü seçmemin ana nedeni, ilk çıktığından itibaren yurt dışı merkezli parfüm platformlarında çokça övgüler almış olması. Hatta kimileri tarafından 2013 yılında piyasaya sürülmüş en iyi parfümlerden olduğu dillendiriliyor. Bu kadar ismi geçen ve konuşulan Bentley Intense, Parfüm Merakı'nın da kıskacına girmiş durumdaydı bir süredir. Bentley Intense, kendi sitelerinde odunsu baharatlı deri olarak sınıflandırılmış. Tanıtımı şöyle yapılmış:

"Bentley Intense, %15 konsantrasyona sahip bir Eau de Parfum'dür. O, mükemmel dayanma gücüne sahip ve kalıcı, gerçekten yoğun ve cesur bir koku deneyimi sunar.


Parfümör Nathalie Lorson, Bentley For Men parfümünün aynı kalitesinde ve mükemmelliğinde, daha yoğun versiyonunu yarattı. Bentley For Men Intense, modern ve fazlasıyla çekici erkekler için tasarlanmıştır. Bentley markasının orijinal imzasını vurgulamak ve daha dokusal, karizmatik hale getirmek için parfümde lüks içerikler seçilmiştir. Bentley’in ikonik materyallerinden ilhamını alan parfüm, markanın benzersiz özü ve manyetik aurası üzerinde yoğunlaşır.

Derinin kendine özgü duygusallığı, ağacın sofistike zenginliği, heyecanlı baharatlarla ifade edilen gümüşün gücü."

Bentley Intese'i üzerime sıktığımda alkol kokusuyla karşılıyor. Tatlımsı kuru meyvelerin eşlik ettiği içki teması çok kaliteli, çarpıcı ve sıcak. Başlangıcı gayet başarılı Bentley Intense'in. Orta kısma geçildiğinde içki kokusu kayboluyor. Onun yerine tatlı-reçineli baharatlar ve sandal ağacı geliyor. Öd ağacına (Oud) benzeyen kremsi sandal ağacı neredeyse baş rolde orta bölümde. Sanki kuru meyveler de biraz var. Başlangıcı kadar etkileyici olmasa da hoş olmuş orta notalar. Son kısımda bir parça değişim görünüyor. Tatlımsı ve canlı sandal ağacı etkisini devam ettiriyor. Alt notalarda zaman zaman plastiğimsilik hissi veren deri mevcut. Tütsü kapanışta etkili oldu tenimde. Azıcık da odunsu notalar. Parfümün en sıradan yeri olmuş sonları.

Bentley Intense bence sandal ağacını temel almış. İkinci ana oyuncu tatlımsı baharatlar. Üçüncü olarak deri sıralamaya konabilir. Başlangıcındaki yüksek kaliteli içki aroması müthiş. Baş döndürücü üst notalar gibi devam etmeyen orta kısımda sandal ağacı neredeyse tek yetkili. Sıcak baharatlar gayet güzel verilmiş sandal ağacı ile beraber. Fakat orta kısımdan itibaren başlardaki derinliği ve zenginliği kaybediyor. Sonları ise biraz sıkıcı. Eğer alt notaları daha özenli ve ilginç olsaymış sanırım favori parfümlerimden olabilirdi.


Bana mı öyle geldi bilemiyorum ama başlangıcını biraz Ambre Russe'ye benzettim. Hafiften Jubilation XXV'den de esintiler var. Orta bölümde ise Costum National Homme'u andırıyor sanki. Bahsettiğim üç parfümü de sevdiğim için Bentley Intense hakkındaki genel düşüncem olumlu yönde. Tabii sonları dışında.

Bentley'in parfümleri henüz çok yeni. Fakat Intense, kısa zamanda yurt dışında büyük sükse yaptı ve ismini duyurmayı başardı. Açık ara markanın en popüler parfümü olarak yerini almış durumda. Onun neden sevildiğini anlayabiliyorum. Benim de sevdiğim tarza sahip Bentley Intense, harika olmasa da, ana akım markaların bir adım üstündeki kalitesiyle parasını hak eder görüntü çiziyor.

Eau de Parfum (EDP) olmasından mıdır nedir başlangıcı gayet keskin ve güçlü. Saldırgan üst notalar neyse ki kısa süre sonra sakinleşiyor. Orta bölümde daha konfor kokusu haline geliyor. Aynı bir Bentley gibi. Çarpıcı, modern ve kalıcı. Başından sonuna kadar tatlılık hissediliyor. Sonlara doğru sanki biraz daha artıyor tatlılık.

Ten-kıyafet karşılaştırmasından da bahsedeyim. Ten üzerine uyguladığımda daha kompleks olduğunu gördüm. Üst-orta-alt nota değişimleri fark edilebiliyordu. Sonlarındaki tütsü ise gayet sıradandı. Kıyafet üzerine sıktığımda tek düze oldu. Sonlardaki sulandırılmış hissi veren tatlı tütsü ortaya çıkmadı. Kumaşta kremsi sandal ağacı-öd benzeri yapı etkili oldu.

                                                                                   Resim: Parfumo

Sıcak sayılabilecek ilkbahar günlerinde kullandığım Bentley Intense, tam bir sonbahar-kış kokusu olduğunu kanıtladı. Muhtemelen soğuk kış günlerinde çok daha iyi tepkiler verecek. Onun içindir ki, şişesini, serin mevsimler gelene kadar dolabıma kaldıracağım. Sanırım özleyeceğim havalar soğuyana kadar onun kokusunu. Fena iş çıkarmamış Bentley.

Parfümün tasarımcısı Nathalie Lorson olarak görünüyor. Genellikle vasat ana akım markalar için parfümlere imza atmış Lorson. Kariyerindeki en başarılı işlerden birisi ise hepimizin yakından tanıdığı Encre Noir.

Koku Güzelliği:10/7

12 yorum:

 1. Guerlain l'instant extreme ile kıyaslarsanız hangisini tercih edersiniz? Bentley gerçekten çekici ve başarılı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisi arasındaki tercihim tabii ki Guerlain'den yana olur.

   Sil
 2. Yorumuna imzamı atarım, o son kısım hele de deri olmazsa çok şahane olabilirmiş. Sonlara doğru bende biraz baş ağrısı yapıyor, bence alırken bu kısma dikkat edilmesi gerek

  YanıtlaSil
 3. Bir Bentley deri döşemesiz olur mu Raşit hocam? :)

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar Raşit Bey.Yaklaşık olarak bir senedir sayfanızı takip ediyorum.Bir parfüm araştıracağımda ve alacağımda öncelikle sizin sayfanızdan yorumlara bakıyorum.Yani güzel bir amme hizmeti oluyor :)) Şaka bir tarafa bu bilgilendirme için size ve varsa ekibinize teşekkürler.

  N11 üzerinden Uzay Kozmetik'ten verdiğim siparişte kampanya olarak tek paket halinde hem For Men Intense hem de Azure vardı ve siparişim 11 Aralık 2015 itibariyle elime geçti.Sağ ve sol bileklerime sıktım kokuların ikisi de harika.Ancak dün dışarı çıkarken For Men Intense'i kullandım fakat parfüm EDP olmasına rağmen fark edilirliği de kalıcığı da yeterli gelmedi bana.Daha doğrusu ben hissedemedim.Hem boynuma hem de üzerimdeki gömleğime sıkmıştım.Bazıları orijinal parfümleri sıkınca kendin hissedemezsin diyorlar acaba bundan dolayı mı bilmiyorum.

  Ayrıca her yerde yazıyor belki ama ben sizden duymak istiyorum.Bir parfümün kalıcılığını artırmak ve karşı tarafa fark edilirliğini daha da hissettirmek için parfümleri nereye sıkmak daha doğru olur? :)) Yorumlarınızı merakla bekliyorum,teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar, güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

   Benim de çok sevdiğim iki parfüm almışsınız. Güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Bazen parfümlere burnumuz alışır ve onların kokusunu almayız. Fakat etrafa yayılmaya devam eder parfümler. Bence öyle bir durum olabilir.

   Parfümleri sizi rahatsız etmeyecek şekilde kullanabilirsiniz. Burada seçim tamamen sizin. Doğru ya da yanlış yer diye bir durum yok bence.

   Sil
  2. Teşekkür ederim,Bentley arabam olamayacak belki ama parfümlerim var :))

   Ayrıca cevabınız için de teşekkür ederim,iyi çalışmalar

   Sil
 5. Rasit Bey merhaba.Ben uzun bir süre Hugo Boss Baldesserandi kullandım ama orjinal ürün değildi dolumdu.Ama orjinal ürün kadar olumlu tepki alıyordum hatta çok insan parfümün markasını soruyordu.Fakat o dolum firması kapanınca ürünlerini bulamadım ürünün orjinalni aldım fakat benim dolum olarak kullandığım Hugoboss baldesserandi ile orjinal Hugoboss baldesserandi aynı koku değildi acaba şimdilerde Ambre baldesserandi olarak görüyorum bu olabilirmi.Bu arada Bentley İntense veya Bentley Absolut Baldesserandi ye benzer mi.Yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar, Baldessarini'yi hiç kullanmadığım için kıyaslama yapamayacağım fakat dolum parfümler ile orijinalin farklı kokmaları normal.

   Sil
 6. Raşit Bey öncelikle merhaba. Yorumları okudum ve bayağı etkileyici geldi. Sizce parfüm hangi yaş aralığına uygun bir parfüm? Benim yaşım 19 öğrenciyim, şimdi gidip yaşıma göre abes bir parfüm almak istemem. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar, bence 19 yaş için çok uygun değil.

   Sil