31 Mayıs 2016 Salı

Gucci – Guilty Pour Homme (2011)

Modern şehir hayatının başına buyruk erkeklerini hedefleyen bir konsepte ne dersiniz? Gerçi kulağa biraz tuhaf gelebilir bu cümle. Fakat markalar da bir pazarlama ögesi bulmak zorunda her yeni parfümü için. Şişesinin üzerinde Gucci’nin o meşhur iç içe geçmiş iki G harfinin bulunduğu sembolü unutmamak gerekiyor. Cazibeli, tensel ve parlak bir parfüm olduğu da vurgulanıyor Guilty Pour Homme’un.

2010 yılında kadın parfümü olarak piyasaya sürülen Guilty, bir yıl sonra erkek versiyonuyla karşımıza çıkıverdi. Sonrasındaysa birçok Guilty isimli devam parfümü arka arkaya gelmeye devam ediyor. Guilty Pour Homme içinse, parfümün karar vericisi Frida Giannini şöyle söylemiş: “Guilty erkeği risk alr, heyecan arar ama aynı zamanda bir kadının arzularına duyarlıdır.”

Guilty Pour Homme’un açılışı turunçgillerle gerçekleşiyor. Limon en öne çıkan nota. Buradaki limon ferahlık sınırında ve gayet başarılı. Kısa süre içinde limon, kremsi hale geliyor ve tatlanıyor. Burada hafiften bir erkeksi çiçeksilik var. Orta bölümde parlak baharatlar mevcut. Calone benzeri yapay bir ferahlık dikkatimi çekiyor ne yazık ki. Orta notalar genel beğeniye uygun ama kalite anlamında vasat. Son kısımda yapay sedir ağacı o kadar tanıdık ki. Onlarca yeni nesil parfümde rastladığımız sıradan odunsuluğa parlak paçuli eşlik ediyor. Sonları da bana göre değil.

Bir parfüm bloggerının “ucuz kokan lüks parfümler” teşhisi o kadar doğru ki. Sadece Guilty Pour Homme için demiyorum, birçok ünlü ana akım markanın yeni parfümleri tam da bu tanıma uyuyor. Evet, markaların isimleri çok şaşalı, tanıtımları büyük, iddiaları fazla ama nedense bir tek parfümlerine önem vermiyorlar sanki. Yani asıl önem vermeleri gereken kısma!

resmi guilty yen

Guilty Pour Homme, harika başlangıcını dışarıda tutarsam, gayet yapay, farklılık yaratmayan, sıkıcı ve vasat. Ferah sayılabilecek meyveli baharatlar ve sedir ağacıyla oluşturulan kompozisyon, şaka yapmıyorum sonlara doğru, ucuz market parfümlerini andırıyor. Bu duruma şaşırayım mı yoka üzüleyim mi bilemiyorum. Yok, üzülmeyeyim sadece şaşırayım çünkü bu kadar başarısız bir parfümü piyasaya sürdükleri için Gucci’nin üzülmesi gerekiyor aslında.

Üst notalarındaki limon çok iyi de orta kısımdaki ve sonlardaki o Iso E Super-Calone benzeri kadifemsi yapaylık da neyin nesi? Baharatlar ferah ama kişiliksiz, sedir ağacı başağrısı yapmaya müsait, paçuliyi ise söylemeye gerek bile yok. Yine yeni bir Gucci ve yine hayal kırıklığı.

Guilty Pour Homme, EDT formunda. Parfümün tasarımını Jacques Huclier yapmış. Kalıcılığı kıyafette iyi ama tende normal seviyede. Fark edilirliği düşük. İlkbahar-sonbahar kullanımı için uygun olacağını düşünüyorum. Genç erkeklerin seveceği gibi bir his var içimde.

yatik guilty yen

Not: Bu parfümü bana ulaştıran www.decantshop.com sitesine teşekkür ederim.

Koku Güzelliği:10/4

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder