67 yorum

 1. Ekim ayının ortalarında ,bır cuma akşamı saat 17 civarlarında ,aralıksız iki saat yağan ince bir yağmur sonrasında, selvi ağaçlarının hüküm sürdüğü bir ormanda yürüdükten sonra ,önüne çıkan tahta kulübedeki bulduğun kullanılmış deri bır kemer gibi kokan parfum.
  Acaba eşımden ayrılıp bu koku ile evlensem elalem ne der?

  0
  0
 2. Yorumlarınızı birkaç senedir takip ediyorum, çoğu parfüm için, açılış ve orta notalar güzel, sonlara doğru yapaylık, tatlılık ki çoğu tonkadan geliyor veya odunsu notalardan.

  belki ben pek gezemedim ama, açılışı kötü ama orta ve kapanış kısımları güzel olan parfümler neler var?

  benim için dior homme intense’di, başlangıcı çok yoğun ve garip bir şekilde açılıyor,tatlılaşmaya başlayınca güzelleşiyor.

  0
  0
  1. Author

   Başlangıcı tuhaf, sonları harika olan parfümler genellikle eski tarz eserlerdir. Mesela Givenchy – Gentleman’ın ilk 1976 çıkışlı parfümünün açılışı çok zordur, sonları harikadır. Eski kafa aromatik fujerlerin çoğu böyledir.

   0
   0
 3. Vetiverin ne olduğunu az cok kokladığım hangi parfumlerde olduğunu öğrendiğim parfümdür kendileri.aşırı derecede midemi rahatsız edip kusma hissi yarattı bende. Deneyerek içinde vetiver kokusu olan parfümlerede baktım evet vetiver bende kötü hissiyat yarattı bünyem kaldırmadı. Ama genel kullanıcıya böyle bir etki yapmayacaktır eminim.

  0
  0
 4. Tester’ını dahi bulabileceğimiz bir yer yok. Koklamadan da ezbere almak istemiyorum. Ne yapılmalı?

  0
  0
   1. Peki nerede deneyebiliriz? Tester bulabileceğimiz bir yer var mıdır hocam?

    0
    0
   2. Author

    Bilemiyorum Sephora veya Sevil mağazalarında olabilir deneme şişeleri. Oralara bakabilirsiniz.

    0
    0
 5. karanlık kasvetli koku aman şöyle niş kalitesi böyle süper yorumlarını okudum, davidoff zinoya da benziyor denince kör alış yaptım, keşme yapmasaydım. Zino en az 20 şişe bitirmiş bi insan olarak kesinlikle alakası yok diyebilirim beğenen beğenebilir zevk meselesi koku olayı ama ben hiç beğenmedim bazı yabancı forumlarda benim gibi beğenmeyenler yeni yıkanmış kedi gibi kokuyor demişler evet belki olabilir 🙂 sadece şişesini beğendim parfüm adına paralel mürekkep okkası gibi yapmışlar gayet kaliteli duruyor rafta ama bence bilmeden almayın kokuyu deneyin bi 10-15dk geçmesini bekleyin beğenirseniz o zaman alırsınız, karşı cins beğensin diyenler hele hiç bulaşmasın kourostan sonra eşimin nefret ettiği 2. parfüm oldu sonradan kouros’un kardeşi ted lapidus PH aldım neyse onla idare ediyorum da bunun oluru yok yani, oda kokusu bile yapamadım o derece 🙁

  0
  0
 6. Blind buy ile alıp beğendiğim bir parfüm. Kalıcılığı tahmin ettiğimden daha uzun çıktı. Body Shop’ın white musk’ının daha koyu ve mürekkepimsi olanı. Ondan daha maskülen. Bir de acaba Lalique Hommage a l’homme Voyageur adlı parfümü test etme fırsatınız oldu mu hiç ? Çok merak ettiğim bir koku.

  0
  0
 7. çok dumanlı burnunun ust dıreğını sızlatan ve boğan kasvetlı bır koku…bu kokuyu ıssız bır adada yalnız kaldığında o kasvetlı halde kafaya sıkmak için bır kez kullanmak yeterlıdır

  1
  0
 8. Encre Noir kullanıcısı olarak bence herkesin hatta çoğunluğun beğeneceği türden bir koku değil. Özellikle vanilya, şekerli ya da çikolata içeren kokuları sevenlerin encre noir'dan nefret etme ihtimali yüksek (yaşanmış örnekler mevcut). Ayrıca bildiğimiz vetiver-kabe samanı özlü kokulara çok benzemediğini düşünüyorum, normalde vetiver bana fresh bir his verirken, burada karanlık ve saklı bir hissiyat veriyor. Ayrıca koku bana vetiverden ziyade, nem ve damla sakızını hatırlatıyor.
  Yaş olarak 30 yaş ve üzeri (beyaz yaka) kullanımına daha uygun.
  Son olarak satınalmadan önce mutlaka deneyin.

  1
  1
  1. teşekkürler, sevil' de denemek istedim ancak kaldırmışlar ürünü, tekin acar da da bulamadım.. kör alış yapacaktım fakat görüşleriniz vazgeçirdi..

   0
   0
 9. Lalique markası Türkiye'de Sevil Parfümeri'de satılıyordu. Ama artık yok. Lalique markası kalmış Sevil'den 🙁

  0
  0
 10. oldukça garip bir koku: açılışı gerçekten mürekkep gibi kokuyor, yarım saat sonra ise kültablası gibi kokmaya başlıyor, bundan sonra ortaya çıkan rutubetli ahşap kokusu ise gayet başarılı.
  ıslak küllük gibi kokan bir parfümü beğeneceğim hiç aklıma gelmezdi.

  1
  0
  1. Bu kokuya ıslak küllük , kül tablası gibi kokuyor diyen arkadaşım , ya senin burnunda bir problem var ya da Encre Noir diye başka parfüm satmışlar sana . Bence gayet temiz,ferah,taze bir kokusu var . Anlamıyorum nasıl sigara külüyle benzetebildiniz bu kokuyu

   1
   1
  2. Bir an parfümün tasarımcısı siz misiniz diye baktım; Nathalie Lorson adında bir hanımefendi imiş. Her parfüm herkes için aynı hissi yaratacak diye bir kural yok. L'Anarchiste'yi kan kokusuna, Kouros'u idrara benzetenler var. Burada insanlar parfüm deneyimlerini paylaşırken onlara saygı göstermek gerekir. Adı geçen parfümde herkes "gayet temiz,ferah,taze bir" koku alacak diye bir kural da yok. Böyle algılamayanları: a)koku alma yetileri yok ya da kokudan anlamıyorlar, b) kazıklanmışlar ("Encre Noir diye başka parfüm satmışlar sana") diye kendinizce dalga geçmeye hiç mi hiç hakkınız yok.

   2
   1
  3. Beni yanlış anlamışsınız , encre noir benim yarattığım ve toz konduramadığım ya da avukatlığını yapmaya niyetlendiğim bir koku değil . Üslubumda da kesinlikle bir dalga geçme tiye alma söz konusu değil . Ben size saygısızlık yapmadım haddime de değil böyle birşey . Mesele şu ki bu "sigara küllüğü" yorumunu birkaç platformda daha okudum ve kendimdeki şişeni kokusuyla karşılaştırdığımda bir anlam veremedim sigara külü yorumularına … Daha sonraları ise bu parfümün bazı şişelerinde farklı bir koku karakteriyle karşılaşıldığına dair bir yazı okudum , o versiyon da tıpkı denildiği gibi ıslak izmarit ya da kül gibi kokuyormuş . Amacım kimsenin koku yetisini küçümsemek veya saygısızlık yapmak değil , eğer önceki yorumumu bir terbiyesizlik olarak algıladıysanız da şahsım adına üzgün olduğumu belirtmek isterim …

   1
   0
  4. Özrünüzü kabul ediyorum. Ayrıca ben de aşırı reaksiyon göstermişim ben de bunun için sizden özür diliyorum. Evet E.N. reformülasyondan geçtiğine dair, kokusunun daha acı hale getirildiğine dair yazılar var. Sanırım sizdeki eski bendeki yeni versiyonu.

   1
   0
   1. İşte seviyeli tartışma… Tebrikler @can aydoğan @adsız

    0
    0
 11. Islak, rutubet, mürekkep ve ahşap kokusuyla başlıyor ama sonradan ortaya limon gibi biraz ekşimsi mükemmel bir nota çıkıyor. Epey karışık bir parfüm ve sıradan kokulara hiç benzemiyor. Sanatçı kokusu gibi, ben bu kokunun bir ressama, heykeltraşa yakışacağını düşünüyorum.

  Fark edilirlik ve kalıcılık bence mükemmel düzeyde. Ben bu parfümü yaklaşık 10 gün önce aldım. Yaz sıcaklarına pek uygun değil, bu yüzden sadece ilk 2 gün kullandım. Kaç gündür parfümlerimin olduğu odaya giriyorum ve onlarca parfüm olmasına rağmen bir tek bunun kokusu var odada. Kapağını açık bıraktım diyorum, yok kapalı. Meğer ilk gün yastığıma bir iki fıs sıkmıştım, onun kokusu hala çok inceden geliyormuş. Aradan bir hafta geçmesine rağmen… Vay be dedim.

  İnsanların çok büyük bölümünün beğenmeyeceği bir koku, ama bu onun iyi bir koku olduğunu değiştirmez. Zaten bu yünüyle güzel, o farklı insanların kokusu.

  1
  0
 12. tenime sıkalı yaklaşık 4 saat oluyor,hakkında yazılanları okuyarak kafamda canlandırdığım parfümden çok uzakta bir koku var şu an tenimde.Kötü mü ? -Hayır .Fiyatı rakiplerine göre çok düşük,şişe koleksiyonum için bile edinebilirim ve eminim ki şişene sahip olup kullanmaya başladıktan sonra çok daha fazla sevicem.Böyle de bir huyum var.(Şu an için Tom Ford Grey Vetiver daha önde benim için )

  0
  0
 13. Koku değil zamk mubarek. Dün öğlen elime sıkmıştım sayısız kere elimi sabunla yıkadım neredeyse 2 gün olacak hala elim kokuyor.. Yuh.. 🙂

  0
  0
  1. Aynen bende dün çok çok az sıktım bileğime 24 saat geçti hala alttan gelmekte koku aynen zamk olduğu söylenebilir ve ne kadar kaliteli bir şişesi var dokununca bile anlaşılıyor..

   0
   0
  2. Hocam abartısız söylüyorum 7 gün sonra bile kokusunu hissedebiliyordum. Ama yıldızımız barışmadı. Biraz Terre biraz da Comme Des Garcon 2 havası hissettim bu kokuda.

   0
   0
 14. Gayet başarılı bir koku. Bana göre tek eksik yanı farkedilirliğinin çok düşük olması.

  0
  0
  1. Ben de farkedilirliğinin zayıf kaldığını düşünüyorum ama kullanmaya başladığımın ikinci günü sabah 8:30 da sıktığım bu parfüm için bir bayan arkadaş 'sen benim kullandığım falan parfüm için kötü filan gibi şeyler söylerken bunu nasıl kullanabiliyorsun' gibi bir cümle kurdu ki şok oldum, anlam veremedim başta. Allah sağlam bir burun vermiş demek ki. Ya da kullanan kişi mi almıyor kokuyu anlamadım. Neyse; farkedilmese de Encre Noire candır.

   1
   0
  2. Cümle eksik olmuş ikinci zaman bilgisini yazmayı unutmuşum…
   Yukarıda bahsettiğim diyalog akşam 7 civarı gerçekleşmişti.
   Siz düşünün artık.

   1
   0
 15. Ben bu kokuyu seviyorum. Tom Ford Grey Vetiver ya da Guerlain Vetiver yanına dahi yaklaşamaz, içine ne kadar çekersen çek rahatsız etmiyor zira.
  En çok da kokunun ıslaklık hissiyatını seviyorum.
  Kokunun pis bir tarafı da var, yaklaşma bana der gibi 🙂

  1
  0
 16. Ben bu parfümü tarif edeyim size. Şimdi elinize bir toz bezi alın. Nemlendirmeyin yalnız. Gidip misafir odanızdaki tozları alın. Ardından bezi çevirip koklayın. İşte size Encre Noir… Bir insan neden böyle kokmak istesin, anlam veremiyorum.

  0
  0
 17. Öncelikle belirteyim Türkiye'de Lalique markasının ürünlerini sadece Sevil Parfümeri yapıyor.Sevil'in internet sitesinden ya da mağazalarından temin edebilirsiniz.

  Vetiver tabanlı olması beni mutlu edecektir,listeme aldım 🙂

  1
  0
 18. encre hayran olunacak derecede karanlık,gizemli eşsiz bir koku.bence vetiverin kitabıdır…sizin notlarınız pek mantıklı gelmedi bana.özellikle farkedilirlik konusunda. denediğim 100 e yakın koku içinde farkedilirlikte ilk 5 e girebilecek bir koku..malum içinde vanilya olmadığından size pek hitap etmiyor..

  özgün…

  1
  0
 19. Merhaba.Hermes un jardin sur le nil kullanan biriyim.Ama şimdi farklı bir yaz kokusu düşünüyorum.Lalique white sizce uygunmudur.nil den vazgeçmeme değermi?

  0
  0
 20. Üstadım bir sorum olacak bu kokuyu ps story benzeten çok sizce benziyormu benziyor ise hangisi daha iyi,son olarak bu markanın ph lion olan modelini denedinizmi acaba edp versiyonu için güzel yorumlar almış.

  0
  0
  1. Author

   Bence çok benzemiyorlar.

   Story daha neşeli, canlı ve çiçeksi. Encre Noir daha karanlık, kaliteli ve resmi bir odunsu-kabe samanı kokusu. İkisi arasında seçim yapsam sanırım Encre Noir derdim.

   Lalique Pour Homme'u ne yazık ki denemedim.

   0
   0
 21. mrb, encre noire'da çiçeksi notalar algılanıyor deniyor…yani içinde çiçek yok ama siz böle bir algılama hissettiniz mi keşke olsa hafif bir gül yada yasemin bence belki misk sekoya bileşimi yumuşak bişiler hissettiriyor heralde bazılarına ben hisstmedim bence tek eksiği bu…

  0
  0
 22. Author

  Bahsettiğin yerler en fazla çeşit olan mağazalar. Oralarda yoksa bulman pek mümkün görünmüyor. Belki de Türkiye'ye gelmiyordur artık.

  İnternetten bu parfümü alabileceğin siteleri araştırabilirsin.

  0
  0
 23. Peki başka ne önerirsiniz? 4-5 seçenek olsun istiyorum. Anladığım kadarıyla Dior homme favorileriniz arasında, hem onu hem intense i deneyeceğim. Encre Noir'ı da uzun süredir denemek istiyordum bunların yanında şunu da denesen iyi bir alternatif olur dediğiiz bir parfüm var mı acaba?

  1
  0
  1. Dior Homme ve Intense i denedim ama bunu bulamadım hiç bir yerde. Ykm, boyner ve sevilde yoktu. Benim yakınımda zaten tekin acarla sephora var parfüm satan bunlardan başka. Nerede bulabilirim bu parfümü bir fikriniz var mı ?

   0
   0
 24. Resmi ortamlarda kullanabileceğim bir parfüm arıyorum, bunu da deneme listeme ekleyeyim mi sizce?

  0
  0
  1. Author

   Evet olabilir. Eğer tozlu kabe samanı kokusunu seviyorsan oldukça hoşuna gidecektir. Fakat pek benim tarzıma uygun değil. Denemekten zarar gelmez 🙂

   0
   1
 25. Author

  Vetiver ile aram pek olmadığı için ilgimi çok çektiğini söyleyemem bu tarzın.

  Canlı, ferah ve vetiver parfümü arıyorsan şunlara bir bakabilirsin:

  Hermes – Terre d'Hermes
  Paul Smith – Story

  0
  0
 26. Canlı ve hafif bir vetiver temalı parfüm arıyorum, tavisye edebileceğiniz bir tane var mı ? Yada kalıcı bir fresh parfüm ?

  0
  0
 27. Author

  Elimde Grey Vetiver olmadığı için ne yazık ki olumlu cevap veremeyeceğim isteğine. İlerleyen günlerde elime geçerse mutlaka birşeyler yazacağım.

  0
  0
 28. Tom Ford Grey Vetiver incelemesi de yapabilir misiniz ? Özellikle kalıcılık bakımından. Teşekkürler.

  0
  0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.