Beğendiğim 10 Kadın ve 10 Erkek Parfümü (2019)

Benden en çok talep edilen konulardan birisi parfüm önerileri diyebilirim. Tabii ki hepimiz güzel kokmak, etraftan övgüler almak ve en önemlisi kendimizi iyi hissetmek için parfüm kullanıyoruz. Bu anlamda benden öneri isteyen parfüm meraklılarına yirmi kokuluk liste hazırlamak istedim. Bu listeyi hazırlarken parfümlerin ülkemizde bulunabilmesine ayrıca önem gösterdim çünkü her kokunun Türkiye’de dağıtımı yapılamıyor distribütörler tarafından. Ayrıca listelenen parfümlerin, oldukça yüksek rakamlı niş markalardan oluşmamasını düşündüm. Hem erkek parfümü hem de bayan parfümlerine yer verdim. Herkesin ulaşabileceği parfümler bu listenin konusunu oluşturuyor. Umarım parfüm arayış yolculuğunuza bir nebze de olsa katkıda bulunabilirim.

Kadın Parfümleri

1) Chanel’in Chance‘i, modern ve kullanması kolay tarzıyla çok hoş bir çiçeksi denebilir. Başlangıçtaki güzel ve ferah turunçgillerden sonra gelen yasemin ve paçuli, onu çiçeksi-odunsu tarafa taşıyor. Günlük kullanıma uyabilecek yapısıyla, hoş bir ilkbahar-sonbahar kokusu olduğu söylenebilir. İris çiçeği, biber, misk ve vanilya diğer notaları Chance’in. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık: 10/7

2) Gucci’nin son yıllarda piyasaya sürdüğü en sakin ve duru kadın parfümlerinden birisi Bamboo. Harika ferah turunçgilerle açılan Bamboo’nun orta bölümü Chanel Chance serisini hatırlatırcasına mütevazi, temiz ve sabunsu. Portakal çiçeği, bergamot, zambak, sandal ağacı ve ylang ylang’dan oluşan Bamboo’nun kokusu, tam bir ilkbahar-yaz dönemi eseri diyebilirim. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/6.5
Kalıcılık: 10/6.5

3) Givenchy’nin sevdiğim kadın parfümlerinden Ange ou Demon, sanki hak ettiği değeri göremedi bir türlü. Normalde bu tür tatlımsı vanilyalı parfümler artık eskisi kadar çarpıcı gelmese de bana Ange ou Demon’da anlatamadığım bir çekicilik var. Çiçeksi oryantal olarak sınıflandırabileceğimiz Ange ou Demon’un içeriğinde orkide, ylang ylang, kekik, tonka fasulyesi, safran, vanilya ve zambak bulunuyor. Günlük kullanımdan ziyade sanki gecelerin ve özel davetlerin parfümü o. Sonbahar-kış mevsimlerine uyum sağlayacaktır. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/8

4) Chloe’nin süper popüler parfümlerine (Classic, Love, Love Story) bir türlü ısınamayan burnum, Nomade’i oldukça beğendi. Diğer Chloe’lerden farklı davranan Nomade, bohem ve leziz meyvelerle ilginç bir kadın parfümü havasında. Meyveli-çiçeksi olarak sınıflandırılabilecek Nomade’in içeriğinde bergamot, şeftali, mirabelle kirazı, limon, yasemin, frezya ve meşe yosunu bulunuyor. Ilık ilkbahar-sonbahar dönemi için güzel seçeneklerden birisi. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/6.5
Kalıcılık:10/7

5) Versace’nin en popüler kadın parfümlerinden Crystal Noir, şöhretinin hakkını verircesine iddialı ve hırslı karaktere sahip. Bir kadın parfümünde hindistan cevizi ve lezzetli meyveleri, beyaz çiçekler ile baharatlarla böylesine cazibeli harmanlayan marka azdır. Kakule, gardenya, biber, sandal ağacı, şakayık, misk ve hindistan cevizini içeriğinde barındıran Crystal Noir’i, benim ukala burnum biraz eleştirse de sonbahar-kış döneminde kullanmanızı öneririm. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/6
Kalıcılık:10/8

6) Giorgio Armani’nin lezzetli mi lezzetli kadın parfümü Si, kadınlar tarafından çok sevildi ki hiç haksız değiller. Modern bir vanilya parfümü olan Si, benzersiz karakteriyle dikkat çekiyor. Sonbahar-kış mevsimlerinde, günlük kullanıma uyabilecek Si, Giorgio Armani’nin parfümler konusundaki becerisinin tipik örneği. Frezya, ambroksan, siyah frenk üzümü, gül, vanilya, paçuliden oluşan Si’yi satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/7

7) İstiridyeye benzeyen sıradışı şişesiyle Kenzo World, bize dünyanın kokularını sunmayı amaçlıyor muhtemelen. Bazı parfümler vardır, garip şekilde sizi içine çeker. World bende o etkiyi yapmıştı. Şakayık, badem çiçeği, orris, gül ve armutun karşımından oluşuyor. Benzersiz parfümler kategorisine eklenebilir World. Ilık ilkbahar dönemine uyacak World, gündüz kullanımı için fena seçenek değil. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/6
Kalıcılık:10/7

8) Hermes’in yüksek kaliteli parfümlerine alışınca diğer ana akım markaların yapaylık sınırındaki kokuları size çekici gelmeyebilir. Twilly d’Hermes, pürüzsüz, kremsi, çiçeksi ve turunçgilli denebilir. Her nota gayet dengeli ve sakin. Aynı zamanda günümüze ait koku formuna sahip. Bergamot, portakal, yasemin, sümbülteber, portakal çiçeği, vanilya ve zencefilden oluşan Twilly d’Hermes, serin ilkbahar-sonbahar dönemine uyum sağlayacaktır. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/7

9) Thierry Mugler, 1992 yılında öyle bir koku formu yarattı ki etkileri 2019 yılında bile hissediliyor. Çikolata, karamel ve karanlık paçuli temasıyla, kadın parfümleri dünyasında bir yıldıza imza attı, tıpkı yıldız formlu şişesi gibi. Yasemin, vanilya, paçuli, bal, çikolata, karamel notalarını bir araya getiren Angel, tam bir kış bombası. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/8.5
Kalıcılık:10/9

10) Cartier’in fazla popüler olmayan ama epey sevdiğim bir parfümü Baiser Vole. Çiçeksi olarak sınıflandırabileceğimiz Baiser Vole, kremsi zambak ve duru/sade turunçgiller üzerine kurgulanmış. Taze, modern, doğal ve lüks kokan Baiser Vole, ılık ilkbahar günlerine yakışacaktır. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/7.5

Erkek Parfümleri

1) Ünlü mücevherat markası Lalique’nin sevilen erkek parfümü Encre Noire, dünya çapında oldukça ilgi gördü. Koyu ve karanlık mürekkebimsi kokusuyla, şimdiye kadar yapılmış en özgün koku formlarından birisini bize sunuyor. Misk, vetiver, selvi ve kaşmir ağacından oluşan Encre Noire, sonbahar-kış dönemine yakışacaktır. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/9

2) 1960’lı yılların ortasından 2019’a ışınlanan bir maço Aramis. Parfümler tarihinin en ünlü erkeksi klasiklerinden Aramis, ödünsüz ve sert karakteriyle herkesin harcı değil, şimdiden söyleyeyim. Aldehit, deri, meşe yosunu, paçuli, sandal ağacı, misk onun notalarından bazıları. Tam bir kış parfümü Aramis. Takım elbise giyen orta yaşlı bir erkeği tamamlayacak Aramis’ten daha iyi bir aksesuvar pek mümkün görünmüyor. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7.5
Kalıcılık:10/8

3) O mavi şişesini ve Cool Water ismini, parfümlere pek aşina olmayan kişilerin bile tanıyacağını düşünüyorum. Aromatik deniz temalı erkek parfümlerin ilk örneklerinden Cool Water, Davidoff markasını adeta bütün dünyaya tanıttı. Calone, yeşil notalar, koriander, lavanta, nane ve tütünden oluşan Cool Water’ın ana yapısı, sıcak yaz günleri için ideal. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/6.5
Kalıcılık:10/7.5

4) Koku tasarımında minimalizm akımının babası sayılan Jean Claude Ellena’nın elinden çıkan Terre d’Hermes son yılların en popüler erkek parfümü olmayı hala sürdürüyor. Portakalı ve turunçgilleri olabilecek en yüksek kaliteli ve gerçekçi haliyle veren Terre d’Hermes, portakal, greyfurt, sedir ağacı, vetiver, biber notalarından oluşuyor. Dört mevsime de uyacaktır fakat ilkbahar-yaz dönemi için ayrıca tavsiye ederim. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/8
Kalıcılık:10/8

5) Modern zamanların en başarılı ve çarpıcı parfümlerinden Dior Homme Intense’yi sevmemek ve saygı duymamak ne mümkün. Çikolatamsı süsen çiçeğine eklenen odunsu notalar ve pudramsı kalite hissiyatı Dior Homme Intense‘ye o cazibeli kokusunu veren yegane öğe. Armut, lavanta, vanilya, süsen çiçeği, sedir ağacı ve kakao’dan oluşan Dior Homme Intense tam bir gece parfümü. Özel anların, akşam davetlerinin, kış soğuklarının gediklisi o. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/9
Kalıcılık:10/9

6) Gucci’nin uzun zamandır kullandığım en başarılı parfümlerinden birisiydi Guilty Absolute. Odunsu deri tarzına yakın duruyor. Koyu ve karanlık derinin kullanıldığı Guilty Absolute, tütsüleri andıran dumansı auraya sahip. Selvi, vetiver, deri ve paçuli notalarını gayet dengeli ve başarılı vermiş Gucci bize bu parfümünde. Sonbahar hatta kış parfümü Guilty Absolute. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/8

7) Loewe’nin Esencia Pour Homme‘si ülkemizde pek bilinmez ama çok başarılı bir erkek parfümüdür. Yeni nesil bol şekerli ve bıktırıcı baharatlı parfümlerden kokusal olarak çok farklı yerde duruyor. Yeşil, odunsu ve erkeksi tarzıyla sıradışı bir parfüm. Ardıç, lavanta, vetiver, çam, deri, meşe yosunu, paçuli notalarından oluşan Esencia Pour Homme’yi, serin sonbahar günlerinde kullanmak harika olacaktır. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7.5
Kalıcılık:10/7.5

8) Giorgio Armani’nin müthiş erkek klasiklerinden Armani Eau Pour Homme için İtalyan tarzı aromatik turunçgil parfümü diyebilirim. Akdenizli tarafını aromatik otlar ve portakal-bergamot ile gösteren Eau Pour Homme, ilerleyen saatlerde meşe yosunu, karanfil ve paçuliyle noktayı kokuyor. İlkbahar-yaz kokusu olan Eau Pour Homme’yi satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/7

9) Vakko’nun ilk erkek parfümü V de Vakko’yu oldukça sevmiştim kullanım döneminde. Sanırım yeşil karakterli kokulara zaafım var ve V de Vakko, oldukça kaliteli ve erkeksi kokusuyla şaşırtmıştı beni. Bergamot, limon, lavanta, paçuli, vanilya, vetiver ve sedir ağacından oluşan V de Vakko, serin ilkbahar-sonbahar dönemi için gayet sağlam bir seçenek. Satın almak için tıklayın.

Koku Güzelliği:10/7
Kalıcılık:10/8

10) Bir parfüm önerisi başlığı olur da Versace’nin harika erkeksi klasiği L’Homme o listede olmaz mı? 1980’li yılların ortalarında çıkan Versace L’Homme, turunçgilli şiprelerin en güzel örneklerinden birisi denebilir. Erkeksi, nostaljik ve tozlu bir turunçgilli yaz parfümü olarak hayal edebilirsiniz onu. Fesleğen, limon, bergamot, meşe yosunu, karanfil, tarçın, deri notalarından oluşan L’Homme, ilkbahar-yaz kullanımı için daha uygun. Satın almak için tıklayınız.

 

Koku Güzelliği:10/8
Kalıcılık:10/7

Yazarın notu:
Sizin notunuz:
[Total: 178 Average: 2.8]

Paylaş:

28 yorum

 1. Merhabalar Hocam, sonbahar-kış aylarında sabit bir parfümüm var. Vakko V de Vakko. Bu parfümü beğenen biri olarak ilkbahar-yaz aylarında da sabit bir parfüm kullanmak istiyorum. Bana bir kaç öneriniz olur mu acaba? Şimdiden çok teşekkürler.

  0
  0
  1. Author

   Selamlar, gayet güzel bir parfümünüz var. İlkbahar-yaz ayları için Chanel – Allure Homme Sport veya Dior Homme Sport düşünülebilir.

   0
   0
 2. Raşit bey bu listeyi yaparken pek zaman ayırmadınız herhalde. bayanlarda Chanel Coco Mademoiselle, guerlain samsara nerede. erkeklerde guerlain lidge, calvin klein eternity gibi efsane kokular nerede. çok aceleye geldi gibi gözüküyor

  2
  3
 3. Teşekkürler, niş parfümlerin olduğu en sevdiklerim listesi yapmak gerekiyor ilerleyen dönemde anlaşılan.

  1
  0
 4. Hocam elinize sağlık, umarım bu tarz top 10 listelerinin devamı gelir, özellikle sizden favori 10 parfümünüzü bekliyoruz.

  0
  0
 5. Xerjoff Zefiro parfüme bakabilirsiniz. Karanfil çiçeği kokusu epey baskın gelmişti bana. En azından ben öyle hissettim çok gerçekçi bir karanfil kokusu. Koku yanlız unisex onu belirteyim. İyi akşamlar.

  0
  0
 6. Raşit bey ellerinize sağlık. ben uzun zamandır karanfil çiçeği kokusu içeren bir bayan parfümü arıyorum. ancak şu ana kadar ulaşamadım. sizin bilgi ve deneyimlerinize inanarak soruyorum. böyle bir koku var mı?
  şimdiden teşekkür ederim. size kolaylıklar dilerim.

  0
  0
  1. Author

   Karanfil çiçeği sık kullanılan bir içerik. YSL – Opium, Dior Poison, Nina Ricci – L’Air du Temps, Balenciaga – Florabotanica, Calvin Klein – Eternity, Miller Harris – Fleur Oriental parfümlerinde kullanılmış karanfil çiçeği.

   0
   0
 7. Hocam elinize sağlık, umarım bu tarz top 10 listelerinin devamı gelir, özellikle sizden favori 10 parfümünüzü bekliyoruz…

  0
  0
  1. Author

   Bi liste daha çıktı bana anlaşılan Favori 10 listem olarak 🙂 Olur onu da yazarım bi ara 🙂

   0
   0
 8. fujer şipre pek sevmediğinizi sanıyordum. liste sanki 1990 lar listesi olmuş

  0
  0
 9. Raşit hocam kaleminize sağlık güzel bir yazı olmuş. Fakat ben sizden daha çok niche ağırlıklı bir liste bekliyordum 🙂

  Her neyse benim bu başlık altında size sormak istediğim bir soru var. Terre d’hermes ve Dior Homme İntense arasında kararsız kaldım. İki parfümü de dekant olarak denedim. Güncel reformülasyonlarını göz önünde bulundurursak koku güzelliği olarak sizin tercihiniz hangisi olurdu?

  0
  0
  1. Author

   Teşekkürler, niş parfümlerin olduğu en sevdiklerim listesi yapmak gerekiyor ilerleyen dönemde anlaşılan 🙂

   Terre d’Hermes ile Dior Homme Intense koku tarzı olarak çok farklı uçlardalar. Birisi ferah turunçgilli, öteki koyu ve karanlık gurme. Koku Güzelliği olarak Dior Homme Intense önde gelir bana göre. Terre d’Hermes reformülasyon geçirince ilk halindeki o çarpıcı toprağımsı kokusu kalmadı ne yazık ki.

   0
   0
 10. Öncelikle Çiçek Sepeti reklamı meselesine çok katılmıyorum. Keza daha önce çiçek sepetini sahibi olduğu Mizu’dan çok kez alışveriş yaptım. sattıkları parfümler daha 3 – 4 ay önce üretilmiş parfümlerdi kontrol ettiğimde checkcosmetic sitesinden. Benim sayın yazar beyefendiye sormak istediğim bir konu var. Lidyana sitesinin parfümlerinin orjinal olup olmadığını soracaktım. Çiçek sepeti ile hemen hemen anı fiyatta. İkisine de güvenebilir miyim?

  0
  0
  1. Author

   Lidyana sitesi bildiğim kadarıyla orijinal parfümler satıyor. Ben olsam lidyana’ya güvenirdim ama tabii karar sizin.

   0
   0
 11. Arkadaşlar neden çiçek sepetine takılıyorsunuz.Oradan almak zorunda değilsinizki. Başka yerlerden alın.Bence parfümlere odaklanın A beğenirsiniz, beğenmezsiniz ayrı konu tamamen zevk meselesi. Yazar zaten en başta belirtmiş daha kolay daha ulaşılabilir designer kokular. Daha önce de belirttiğim gibi arada denediklerim var gerçektende kendi sınıfında iyi güzel kokular tabi bana göre. Raşit bey birde Niş Markalardan 20 tane paylaşırsanız sevinirim. Hemde herkes rahatlamış olur bu konuda kapanmış olur. İyi akşamlar.

  0
  0
  1. Author

   Buradaki 20 parfüm, herkese önerebileceğim ve ortalamanın dışında ilginç ya da bana farklı gelen kolay ulaşılabilir parfümler. Benim açımdan bu yazıyla ilgili herhangi bir sorun yok zaten, gayet rahatım 🙂

   20 niş parfüm önerisiyse eğer istenirse ilerleyen aylarda verebilirim.

   1
   0
 12. Yazarın en beğendikleri değil, çiçek sepeti sitesinin reklamı. Yoksa ilk başta chergui olması lazımdı ve onun gibi bir sürü hacı yağı benzeri ağır kokular. Reklâm alması doğal bir şey ve gerekli ama Keşke açıkca reklâm olduğunu söyleseydi.

  Not: Vakko’nun parfümü çiçeksepeti’nde yok.

  0
  0
  1. Author

   Yanlış ve önyargılı bir yorum ne yazık ki. Buradaki yirmi parfümü hemen herkese rahatlıkla önerebilirim. Yani benden öneri istenseydi ve kolay ulaşılabilen parfümlere öncelik vermem istenseydi yine bu parfümleri önerecektim.

   Çiçeksepeti sitesiyle bir işbirliği yapmamız neden yanlış olsun. Türkiye’nin e-ticaret alanında önemli bir sitesi ve orijinal parfümler satıyor. Parfüm Merakı sitenin devam etmesi ve ilerleyebilmesi için ileride de böyle işbirlikleri tabii ki olacak. Yıllardır bana gelen bir sürü açık parfüm markasının reklam tekliflerini kabul etmeyen şahsıma, haksızlık ediyorsunuz.

   Eğer niş parfümlerden bir liste yapsaydım hacı yağı gibi parfümleri listeye koymazdım çünkü hacı yağlarını pek sevmem. Zaten Chergui de hacı yağı gibi kokmuyor. Chergui, Serge Lutens’in baş yapıtı ve dünya çapında markanın en bilinen ve hakkında konuşulan parfümlerinden birisi. Sizin Chergui’yi sevmiyor oluşunuz, onun değerini ve önemini azaltmaz.

   Eğer sitemize katkıda bulunacaksanız, parfümlerin altına herkesin yararlanacağı faydalı yorumlar yazarak da genç ve deneyimsiz arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

   5
   0
 13. Ellerinize sağlık Raşit bey.Size gelen baskılara dayanamadınız sonunda.Ama gerçekten çok iyi olmuş.Hepsi birbirinden güzel kokular.Bende toplam 20 taneden 8 tane var.Diğerlerinden de bazılarını zaten düşünüyorum ilerleyen zamanlarda. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.İyi akşamlar.

  0
  0
   1. Ulaşılması Kolay Üzerinden Değerlendirdiyseniz Doğrudur Ama Designer Parfümlerin Artık Hiçbiri Ilgimi Çekmiyor Kendi Adıma.Uzun Süredir Amouage Kullanıyorum.

    0
    0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.