14 Temmuz 2021 Çarşamba

Sospiro – Erba Pura (2013)

Xerjoff’un kurucusu Sergio Momo’nun temellerini attığı Sospiro niş parfüm evi aynı Xerjoff gibi büyümeye ve koleksiyonu genişletmeye devam ediyor. Her ne kadar Sospiro’nun pazarlamasına Xerjoff kadar önem verilmediği izlenimi edinsek de 2013 yılında dünyaya gelen Erba Pura oldukça ilgi çekti.

Sospiro’nun en bilinen ve hakkında konuşulan parfümü Erba Pura’nın resmi tanıtımıyla ilgili pek bilgi bulunmuyor. Hatta 2021 yılında bile Sospiro markasının hala internet sitesi olmaması tamamen garip. Geçeyim konumuz olan Erba Pura’ya.

Erba Pura’nın başlangıcı ferah sayılamayacak olgun-mayhoş meyveler ve miskle gerçekleşiyor. Miskin meyvelere seyreltici his verdiğini söyleyebilirim. Orta bölümde ana tema değişmiyor. Leziz ve hafiften kadınsı, şeftaliyi andıran tropikal meyvelerle misk birlikteliği devam ediyor. Sonlarda yine yumuşak meyveler ve ortalama odunsu yapıyla kapanış yapılıyor.

Erba Pura’nın ekşi tropikal meyveleri merkeze aldığını düşünüyorum. Meyveler parfümün büyük kısmını kaplıyor. Buradaki meyvemsilik turunçgil-portakal düzleminde ilerlemiyor. Ayırt etmesi zor tropikal meyveler, zaman zaman meyve kokteyllerini çağrıştırıyor. Misk, meyvelerin en büyük yardımcısı denebilir. Burada hafiften kadınsı hissiyat var. Sanki gerilerde az bir şey iris çiçeği sabunsu-kadınsı temayı tamamlıyor.

Erba Pura, çoğu meyve merkezli parfümün yaşadığı zaafı az da olsa tekrarlıyor.  Ucuz deodorantları ya da duş jellerini andıran birçok meyve parfümü, genellikle küçümsenir ve dikkate değer bulunmaz. Erba Pura, niş parfüm olmasının malzemesel kalite avantajını kullanıyor fakat zaman zaman şampuanları hatırlatsa da genel kalitesi fena değil. Meyve temalı başarılı kokular arasına alınabilir. Deneyen çoğu kişinin sevebileceği, güvenli kokan Erba Pura, günlük kullanıma da rahatlıkla uyum sağlayabilir.

Genel tarzı tanıdık fakat onu bir parfüme benzeteyim ya da karşılaştırayım diye düşünüyorum, örneğine rastlayamıyorum. Erba Pura için ana akım rahatlığındaki (niş parfüm kasıntısı olmayan) niş parfüm tanımlaması yapsam yanlış olmaz. Bu duyguyu daha önce By Kilian’ın Good Girl Gone Bad’i kullandığımda almıştım. Tabii kokusal anlamda pek benzedikleri söylenemez.

Eau de Parfum formunda. Kalıcılığı iyi etrafa yayılımı fena değil. Gün içinde ara ara burnunuza geliyor ki çoğu meyvemsi parfümde performans zayıftır. Ilık ilkbahar günlerine daha çok yakışacağını sanıyorum. Kadın kullanımına yakın duruyor. Kokusunu Christian Carbonnel ve Laura Santander birlikte tasarlamış.

Koku Güzelliği: 10/7.5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder