7 Ocak 2016 Perşembe

Amouage – Journey Man (2014)


Amouage – Journey Man (2014)

Batı ve Avrupa kültürünü biliriz, kahramanlarını tanırız, sinemasını seyrederiz hatta müziklerini bile bol bol dinleriz fakat dünyanın diğer tarafına yani doğuya gereken ilgiyi bir türlü göstermeyiz. Tabii bu durumun oluşmasında son iki yüz yıldır devam eden batı ülkelerinin hegemonyasının da etkisi var. Büyük ve güçlü ülkeler, kültürlerini ve dillerini bir şekilde dünyaya dayatır. Sanırım baskın medeniyet, kendilerinden daha zayıf medeniyetlere kabul ettirir üstünlüğünü. Zaten insanlığın bilinen tarihinde hemen hemen böyle olmamış mıdır?

Hollywood filmlerini gayet iyi biliriz, Amerikalı oyuncuları tanırız, yönetmenlerin filmlerini takip ederiz fakat Çin sineması pek ilgimizi çekmez. Muhakkak sinemaya tutku derecesinde bağlı kişiler Çin sinemasını az çok bilecektir fakat ortalama dünya vatandaşı tercihini bol aksiyonlu Hollywood filmlerinden yana yapacaktır. Çin sinemasının ilk adımlarının 1890'lı yıllara kadar gittiği söylenir. Çinlilerin sinema için "batının gölge oyunu" tabirini kullanması enteresan. Buradan acaba bir Batı karşıtlığı mı algılamalıyız yoksa Çinlilerin sinemayı gölge oyunu olarak gördüklerini mi çıkarmalıyız emin değilim.

Nasıl bir anlam çıkarsa çıksın, 1905 yılında Beijing Feng Tai adlı fotoğraf stüdyosunun patronu Ren Jingfeng'in çektiği ve Pekin Operası'ndan uyarlanan "Ding Jun Dağı" adlı filmin, Çin sinema tarihindeki ilk eser olduğu söylenir. Sonrasında birçok yönetmenin katılımıyla, Çin sineması sürekli gelişim çizgisini korumuş. Bugün Çin sinemasının dünyada çok büyük ağırlığı olmasa da yetiştirdiği önemli yönetmenleriyle, büyük adımlar atacağa benziyor. Ve Çin sineması sadece meraklılarının değil başkalarının da ilgisini çekiyor anladığımız kadarıyla. Mesela Christopher Chong’un.


Amouage'da bir anlamda koku CEO'su olarak görevlendirilen Christopher Chong, 2014 yılında iki yeni parfüm sunumu yapmıştı. Journey isimli parfümlerin (erkek ve kadın) Çin sinemasından ve Shanghai Deco akımından ilhamını aldığı çoğu kaynakta mevcut. Çocukken Çin filmlerini izlemeyi sevdiğini belirtmiş olması yeterli bizim için. Christopher Chong'un, Journey isimli parfümlerin esin kaynağı olarak Çin sinemasını göstermesi, belki onun kökenine incelikli göndermeden ibarettir. Gerçi Amouage'ın sitesinde Journey Man'in "metamorfozun yolculuğunu tasvir ettiğini” yazması kafa karıştırıcı. Aslında bu metamorfoz kavramıyla ilgili yazacaklarım vardı ama konuyu daha fazla uzatmayayım ve parfüme geçeyim.

Yine kendi sitelerini referans verecek olursam Journey Man'ın, baharatlı ve odunsu olduğu ipucunu alıyoruz. Parfümün başlangıcı ekşi kırmızı meyveler, lezzetli baharatlar ve sıcak reçinelerle gerçekleşiyor. Üst notaların bende uyandırdığı duygu, kurutulmuş kırmızı meyvelerin üzerine serpilmiş tatlılığı az dumansı baharatlar. Açılışı enfes Journey Man'in. Orta kısma geçildiğinde sıcak baharatların etkisi devam ediyor. Mayhoş meyvelerse geride kalıyor. Orta bölümde harika bir tütsü ve dumansı-gizemli tütün ortaya çıkıyor. Tütsü kuru ve inanılmaz kaliteli. Tütün ise tam istediğim gibi sisli-isli ve neredeyse pipo tütünü gibi. Orta bölüm de harika. Son kısım sakinleşiyor. Huzurlu kuru tütsü tek başına kalıyor. Azıcık da köksü vetiver var. Üst ve orta bölümdeki detaylı yapı, sonlarda azalıyor ve tekdüzeleşiyor ama asla kötü değil.

Journey Man, baharatların, tütün ve tütsünün müthiş bir karışımı. Baharatlardan öne çıkan biber, keskin ama meyvemsilikle dizginlenmiş. Tütsü ve tütünün orta bölümdeki uyumu görülmeye değer. Nasıl oluyor bilmiyorum ama orta bölümde zaman zaman Ambre Russe'deki o içkimsi-dumanlı havayı anımsattı biraz. Hatta başlangıcı biraz Fille en Aiguilles'i bile andırıyor. Fakat Journey Man, daha dumansı, tütsülü, tütünlü ve kuru. Tatlılık oldukça az.


Diyebilirim ki uzun zamandır bu kadar severek kullandığım bir parfüme rastlamadım. Her şey tam istediğim gibi. Tütsü, sıcak reçineler, ekşimsi baharatlar ve diğerleri. Gayet zengin ve detaylı. Amouage'a yakışacak denli karakteristik ve lüks. Son birkaç Amouage deneyimim pek iç açıcı değildi ama 2014 çıkışlı bu eser, övgüyü hak ediyor. Jubilation XXV ile birlikte favori Amouage'lardan birisi oluyor benim için.

Arap-Orta Doğu esintisi yok ama gizemli ve sıcak kokusu adeta bizi o coğrafyaya götürüyor. Fransız gibi davranan Arap soylusu adeta Journey Man. Bu anlamda Christopher Chong'u tebrik etmek gerekiyor. Kaliteden ödün verilmemiş. Bütün notalar tek tek hissedilebiliyor ve yapaylığa asla yer yok. Açıkçası ilk başta parfümü Alberto Morillas gibi piyasa işi eserlere imza atan birisinin tasarlamasını yadırgamıştım. Kullanım döneminden sonra ise Alberto Morillas'ın harika iş çıkardığını kabul ediyorum.

Journey Man, ismi gibi sizi seyahate çıkarır mı bilemiyorum fakat vaat ettiği yolculuğu sevdiğimi itiraf etmeliyim. Hem modern hem de günümüzün piyasa parfümlerinden ayrılan duruşu ile saygımı kazanmış durumda. Eğer bu tarz erkek parfümü arıyorsanız ve oldukça yüksek fiyat etiketini dert etmeyecekseniz, gönül rahatlığıyla öneririm. Siz yine de denemeden almayın.


Eau de Parfum (EDP) formunda. Kalıcılığı kıyafet üzerinde iyi ama ten üzerinde rakipleri kadar iddialı değil. Fark edilirliği diğer Amouage'lara göre biraz düşük. Kıyafet üzerinde pek ilginç ve zengin kokmazken, tende bütün hünerini gösteriyor. Özellikle ten üzerinde denemenizi tavsiye ederim. Otuz yaş üzeri erkeklere yakışacaktır. Genç işi değil kokusu. Tam bir soğuk kış parfümü. Havanın buz gibi olduğu ya da kar yağdığı günlerde, onun sıcak aroması içinizi ısıtmakta zorlanmayacaktır.

Koku Güzelliği:10/8.5

10 yorum:

 1. Aberdeen Lavander, creed'in yeni konularından birisi. Denedim ve memnun kaldım, eminim ki siz de beğeneceksiniz.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Parfum Meraki, oncelikle mutlu seneler. :)
  Amouge benim cok ikilemde kaldigim bir parfim evi. Elimde bayanlar icin olan kesif seti var, ama tek severek kullandigim Honour pldu, Ubar da agir geldi ama biraz sa mistik geldi..sevdim. Digerleri arasinda hosuma giden pek yok... Benim merak ettigim bir bayan bu Journey man'i kullanabilir mi? Notalar kulaga cok hos geliyor.
  Natali

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar, size de güzel bir yıl dilerim :)

   Amouage'ın parfümlerinin herkese hitap etmediği görülüyor. Journey Man, bence tam bir erkek kokusu. Baharatların verilişi, tatlılığın az oluşu ve tütünün baskınlığı sebebiyle kadın kullanımına yakıştıramıyorum bir türlü.

   Sil
 3. Sevgili Gurme, türkiyede br internet sitesinden aldığım parfüm az önce elime ulaştı. Batch code : 20 Mayıs 2010 diyor.... sence iade etmeliyim?? Acil cevap yazarsan çok sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gurme sözünü bir yerden hatırlıyorum :) İyi saklama koşullarında parfümler çok uzun yıllar bozulmazlar. Güzel günlerde kullanmanızı dilerim.

   Sil
  2. :) eyvallah cevap için.. yoksa geri yollıcaktım . neyse fıslattık ;)

   Sil
 4. Amouage'in hiçbir kokusu kadınlara göre değil bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu fikrinize hiç katılmıyorum. Özellikle bu Blog'u her zaman takip eden biri olarak.. Sitenin sayın kurucusu adını bilmesem de, yorumlarını her daim keyifle okuyorum. Sadece biraz encre noir ile oud ispahan'a haksızlık ettiğini düşünüyorum :) . Journey Woman kendimce çok ileride bir koku.. Bir kadına yakışabilecek ama kadına tam oturaklı ve fevkalade bir koku. Lütfen parfümlerin kadın ve ya erkek versiyonlarının da olduğunun farkına varalım. Şu tüm yorumlara bakınca site sahibi beyefendinin sırf istif bozmama adına alakasız yerlere alakasız yorumlarını silmeyip sizlere güleryüz göstermenizi de bence amatör arkadaşlar için nimet sayabiliriz.. Neyse çok uzun yazdım sanırım, lütfen kusuruma bakmayın. Çünkü parfüm dünyası ve onunla ilgili yapılan yorumlara çok önem veriyorum. Alakasız yere yapılan yorumlar ve site sahibi şahsın hoş yorumlarını baltayanlara aşırı gıcık oluyorum.

   Sil
 5. Farklı seslere ne denli kapalı olduğumuzu bir kez daha görmüş oldum, sevdiğim kokuya laf ettirmem muhafazakarlığında takılan arkadaşları görünce. Amouage ın birçok kokusunu denedim, kadın kokuları da dahil ve Türk kadınlarının sevebileceği tarzda değiller, bunu belirtmek istedim ama sen sevgiline/eşine hediye edip hacı yağı gibi kokmasına tahammül ediyorsan ona bişey diyemem, 800 liralık bir parfüm alıp pişman olmakta var bunun sonunda.

  YanıtlaSil