25 Şubat 2015 Çarşamba

Vera Wang – Vera Wang For Men (2004)


Vera Wang – Vera Wang For Men (2004)

1949 yılında başlayan bir hayatın başrol oyuncusu o. Tam ismi Vera Ellen Wang olarak kayıtlara geçen modacının, ailesinin Çin'den Amerika'ya gelen göçmenlerden olduğu bilgisi mevcut. Babasının zengin bir işadamı olduğu, annesinin ise Birleşmiş Milletler için tercümanlık yaptığı yıllarda, bayan Wang'ın çocukluğu New York'un popüler semti Manhattan Upper East Side da geçmiş. Ailesinin geniş maddi imkanları sayesinde rahatça çocukluğunun tadını çıkardığını söyleyebiliriz. Evet belki de o "doğuştan şanslılar" zümresinin üyesidir, kim bilir.

Yirmi yaşına kadar kayak kariyerine devam eden Vera Wang, 1970'li yılların hemen başında artık kendisine farklı bir yol çizmek istemiş olmalı ki, kayağı bırakıp Vogue dergisinde çalışmaya başlıyor. Editör olarak devam ettiği ünlü moda dergisi Vogue'da on beş yıl kadar çalışıyor. Kıdemli moda editörlüğü görevini başarıyla yerine getiren Vera Wang, 1980'li yılların sonlarına doğru Vogue dergisinden ayrılarak Ralph Lauren'in takı tasarımı yöneticiliğine geçiş yapıyor. Bir süre Ralph Lauren ile çalışan Vera Wang, ünlü Hollywood yıldızları için kıyafetler de tasarlıyor. Ve böylece yavaş yavaş ismini duyurmayı başarıyor.

1990'lı yılların başında artık kendi tasarımlarını kendi ismiyle sunmak istiyor. Böylece Vera Wang markasının temelleri atılmış oluyor. Moda kariyerinin ilk yıllarında genellikle gelinlikler üzerinde çalışıyor. Bu yönde açtığı mağazası oldukça ilgi görüyor. Sadece kıyafet tasarımları ile yetinmiyor ve kıyafetlerine uygun takı tasarımlarına da yer veriyor mağazasında. 2000'li yıllarda genişleyen ürün yelpazesine parfümleri de ekliyor bayan Wang. İlk parfümü 2002 yılında Vera Wang For Women ismiyle piyasaya sürülüyor. İki yıl sonra ise bu sefer erkek versiyonu çıkıyor Vera Wang'ın. İşin ilginç tarafı ise Vera Wang'ın 2015 yılı itibariyle yirmi civarında parfümü var fakat bunlardan sadece bir tanesi erkekler için. O da 2004 çıkışlı bugün inceleyeceğim Vera Wang For Men. Onun dışındaki bütün parfümleri kadınlar için tasarlanmış.


Vera Wang For Men'i 3-4 yıl önce kullanmış ve beğenmiştim. Fakat ilerleyen yıllar neticesinde unuttuğum kokusunu özlediğimi farkettim. Bakalım eski düşüncelerimde ne gibi değişiklikler olacak diye de özellikle yeniden şans vermek istedim kendisine. Eski günlerin hatırına işte size Vera Wang For Men değerlendirmesi.

Kendi sitelerinde "aromatik oryantal" olarak sınıflandırılmış. Üzerime sıktığımda beni buruk turunçgiller karşılıyor. Portakal-mandalina ikilisi olduğunu düşündüğüm turunçgiller yarı-ferah fakat çok canlı ya da parlak değil. Yapaylık hissetmediğim üst notaları gayet güzel. İlerleyen dakikalarda aynı yapının devam ettiğini görüyorum. Orta bölümde yapay-parlak odunsu notalar ekleniyor kompozisyona. Tuhaf bir yapaylık, sanki Iso E Super gibi. Orta bölümde turunçgiller ile yumuşatılmış baharatları da hissetmek mümkün. Orta bölüm biraz yapay ama yine de çok kötü değil. Eh işte diyebilirim orta notalar için. Son kısım, orta bölüme yakın ilerliyor. Farklı olarak tütün ekleniyor. Buradaki tütün, ıslak ya da dumansı verilmemiş. Yine turunçgil meyveleri ile harmanlanmış ve yumuşatılmış. Son kısmını beğendim Vera Wang For Men'in.

Karşımızda çok farklı bir parfüm olmasa da günümüzün bol tatlı, baharatlı şeker bombalarına benzemiyor Vera Wang For Men. Turunçgilleri merkeze alan fakat ferah olmayan (yarı-ferah denebilir), nedense bana hüzünlü gelen, orta kısımda yapaylığın hissedildiği, odunsu notaların önemli rol oynadığı, baharatların destek verdiği, tütün ile de sonlandırılmış hem modern hem de garip şekilde retro kokan, geçmişe ait anıları canlandıran (en azından benim için öyle) bir erkek parfümü.


Evet o, Vera Wang parfüm koleksiyonunun tek erkek için olan üyesi. Adeta çiçeklerin içindeki erkeksi bir böcek. Abartılı derecede olmasa da ciddi anlamda erkeksi yapıya sahip. Tatlılık fazla değil fakat yine de yok denemez. Bu anlamda portakal-mandalinadan gelen lezzetli tatlılığa sahip. Bir dakika lezzetli mi dedim? Bu parfüm acaba leziz mi? O bir gourmand mi? Hem evet hem de hayır olabilir bu soruların cevapları.

Bu parfüm bana her seferinde ılık sonbahar günlerini ya da erken ilkbahar dönemini hatırlatıyor. Sanırım buruk ve hüzünlü kullanılmış turunçgillerin işi bu. Güneşin artık yakıcı olmadığı ve havaların serinlediği sonbahar öğleden sonrası için o kadar uygun ki. Ya da daha kış ayının hafiften hissedildiği Mart'ın ortalarında parlak güneşin altında kimseciklerin olmadığı parkta oturup, etrafı seyredip vakit geçirdiğiniz zaman dilimine ne kadar da uyar Vera Wang For Men.

Kabul etmek gerekir ki yüksek kaliteli bir parfüm değil. Başlangıcı gayet olumlu olsa da orta kısımdan itibaren kalite hissiyatı düşüyor. Yine de birbirinin aynısı baharatlı parfümlerden sıkılan erkekler için değişik bir seçenek olabilir. Denemeden almayınız uyarısını her ihtimale karşın vermek isterim.

Koku formu olarak biraz The One For Men'i, azıcık Dolce Gabbana Pour Homme'u, hafiften Tom Ford For Men'i ve Kenzo – Power’ı anımsatıyor. O buruk, ekşimsi hüzünlü meyveler/turunçgiller bu yönde düşünmemi sağlamış olabilir.


Luca Turin'in kitabında Vera Wang For Men sabunsu kabus olarak değerlendirilmiş ve beş üzerinden bir puan verilerek oldukça başarısız bulunmuş. Kalıcılığı ve fakedilirliği yüksek değil. E bir EDT'den daha fazlasını beklemiyordum zaten. İlkbahar-sonbahar dönemleri için uygun olacağını hissediyorum. Çok genç arkadaşlardan ziyade 25 yaş ve üzerindeki erkeklere tavsiye ederim.

Not: Bu parfümü bana ulaştıran www.decantshop.com sitesine teşekkür ederim.

Koku Güzelliği:10/6

7 yorum:

 1. Merhaba, bu siteyi çok beğendim gerçekten parfümler hakkında tarafsız bilgi veren bulduğum tek blog. Aslında bulduğum, parfümleri ciddi ciddi yorumlayan tek blog diyebilirim.

  Bir de bir Cabotine De Gres incelemesi yaparsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar, Cabotine Gres elimde yok ne yazık ki. Eğer ulaşabilirsem tabii ki yazarım.

   Sil
 2. Merhaba, genç bir parfüm sever olarak sizi sürekli takip etmekteyim parfüm seçerkende ilk sizin incelemelerinizi okurum ona göre seçim yaparım ama azzaro chrome sport incelemesi göremedim. Eğer bir inceleme yaparsanız çok güzel olur.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba iyi akşamlar. Bende parfüm almadan önce epey araştırma yaptım sizin çoğu parfüm yorumlarinizi okudum ve tom ford black orchid almaya karar verdim bir erkeğe yakışır mi bilmiyorum . Fikirlerinizi söylerseniz çok memnun olurumm teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar, eğer Black Orchid'i sevdiyseniz sizin için doğru seçimdir. Kadın kadar erkek kullananı da var Black Orchid'in.

   Sil
 4. Anladim ilginiz icin tesekkur ederim. Bir sorum daha var black orchidi yaz aylarinda kullanmayi tercih etmiyorlar. Epey bir agir kokuya sahip olsa gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Sıcak yaz günlerinde çok az kullanmak şartıyla düşünülebilir. Ama bence sonbahar-kış mevsimine daha uygun Black Orchid.

   Sil